کد خبر : 20529 تاریخ انتشار : سه شنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۷ ۰۹:۴۲

مدیر نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی استان آذربایجان غربی هشدار داد:

زنگ خطر مصرف لوازم آرایشی بهداشتی بی رویه و غیر مجاز

کارگاه آموزشی ارتقاء فرهنگ مصرف صحیح و آشنایی با عوارض جانبی و آگاه سازی در خصوص تبلیغات اغواگرانه فرآورده های آرایشی و بهداشتی در معاونت غذا و داروی استان آذربایجان غربی برگزار شد.به گزارش ایفدانا - Ifdana از روابط عمومی معاونت غذا و داروی استان آذربایجان غربی؛

کارگاه آموزشی ارتقاء فرهنگ مصرف صحیح و آشنایی با عوارض جانبی و آگاه سازی در خصوص تبلیغات اغواگرانه فرآورده های آرایشی و بهداشتی در معاونت غذا و داروی استان آذربایجان غربی برگزار شد.

این کارگاه آموزشی به همت معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان آذربایجان غربی و با حضور 100 نفر از مدیران سالن‌های زیبایی و آرایشگران شهر ارومیه در سالن اجتماعات مرکز بهداشت ارومیه برگزار شد در ابتدای این کارگاه مهندس قادر حاجی قلیزاده مدیر نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی معاونت غذا و داروی استان آذربایجان غربی از کاهش سن مصرف لوازم آرایشی بویژه در بین کودکان خبر داد و گفت: رواج مصرف لوازم آرایشی و بهداشتی در کودکان با سنین پایین، زنگ خطری است که در مهدهای کودک و در جشن های تولد کودکان به صدا در آمده است.

وی گفت: مصرف بی محابا این محصولات، باعث ورود مقدار قابل توجهی ماده سمی به بدن این کودکان خردسال می‌شود که در طولانی مدت می تواند عوارض جبران ناپذیری به سلامت آنان وارد نماید. 

مهندس حاجی قلیزاده در ادامه با اعلام رکوردار بودن کشورهای جهان سوم در زمینه ابتلا به بیماری های غیرواگیر از جمله (اضافه وزن/ فشار خون/ بیماری های قلبی و...) تصریح کرد: عواملی همچون تغذیه نامناسب، آلاینده ها و شیوه نادرست زندگی و... از جمله مهمترین عامل ابتلا به بیماری غیر واگیر است.

حاجی قلیزاده؛ عنصر اصلی پیشگیری از بیماری های غیر واگیر را «آگاهی و عمل به موازین بهداشت» دانست و بر نقش مدیران سالن‌های زیبایی به عنوان مشاوران مشتریان تاکید کرد و گفت: میزان مصرف کالاهای آرایشی در کشور به صورت چشمگیر بالاست که سهم عمده این محصولات مصرفی را محصولات غیر مجاز و قاچاق دانست که از مبادی غیر مجاز و شرایط نگهداری غیر مجاز وارد کشور شده و کیفیت این محصولات قاچاق و غیر مجاز قابل تامل است؛ چرا که مصرف این کالاهای غیر مجاز زمینه ورود انواع مواد آلاینده به بدن و شروع انواع بیماری های غیر واگیر را باعث می گردد.

مدیر نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی معاونت غذا و داروی استان آذربایجان غربی به درج ادعاهای اغواگرانه در تبلیغات این کالاها اشاره کرد و گفت: نبود قوانین محکم در تبلیغات لوازم آرایشی و بهداشتی در کشور و عدم کنترل و نظارت بر تبلیغات ماهواره‌ای/ شبکه های مجازی از دیگر مشکلات این حوزه است و بیشترین موارد تقلب در کالاهای آرایشی خارجی مشاهده می گردد.

وی در پایان توصیه کرد: شهروندان از خرید مواد آرایشی فله و ترکیبی اجتناب نمایند و از محصولاتی که دارای برچسب اصالت و سلامت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی است خریداری نمایند.

در ادامه این دوره آموزشی دکتر زمانی متخصص پوست، مو و زیبایی به عنوان دیگر سخنران این کارگاه در خصوص معرفی انواع محصولات آرایشی و بهداشتی و نیز  عوارض مصرف بیش از حد این محصولات مطالبی را بیان نمودند.

مهندس فرزانه رحمانپور کارشناس نظارت بر مواد غذایی معاونت غذا و دارو در خصوص سامانه TTAC و نحوه کاربرد این نرم افزار و نیز شیوه استعلام اصالت کالا توضیحات لازم را ارائه نمودند.

در پایان این کارگاه آموزشی مهندس حسین زاده و مهندس همتی کارشناسان بهداشت مرکز بهداشت ارومیه در خصوص ارائه دستورالعلمل اجرایی بهداشت آرایشگاه‌های زنانه/ آموزش موازین بهداشت فردی، ابزار کار، محل و گندزدایی ایزار آلات مورد استفاده در آرایشگاه های زنانه و نیز طرح مشکلات بهداشتی موجود در آرایشگاه های زنانه بر اساس بازرسیإهای بهداشتی صورت گرفته از آرایشگاه های زنانه و راهکارهای پیشگیری از بروز مشکلات بهداشتی و... مطالبی بیان نمودند.