کد خبر : 20520 تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۷ ۱۰:۰۹

کارشناس تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران :

بیماری HIV( سندروم کمبود ایمنی)

یکی از پرچالش ترین مسائل بهداشتی در جهان به ویژه در کشورهای کم درآمد و فقیر HIV می باشد.به گزارش ایفدانا - Ifdanaبه نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران: یکی از پرچالش ترین مسائل بهداشتی در جهان به ویژه در کشورهای کم درآمد و فقیر HIV می باشد.

  به گفته دکتر محمدی کارشناس واحد تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو ابتلا به ویروس نقص ایمنی انسان یا   Human immunodeficiency virus ) که به اختصار  HIVنامیده میشود موجب وخامت پیشرفت  سیستم ایمنی بدن می شود و توانایی بدن برای دفع برخی از عفونت ها و سایر بیماری ها را کاهش می دهد.ایدز یا (سندرم کمبود ایمنی) به پیشرفته ترین مراحل عفونت اچ آی وی اشاره دارد.

دکتر محمدی عنوان کرد: با حمله ویروس HIV  به یاخته‌های حیاتی دستگاه ایمنی بدن منجر به مختل شدن کارکرد و ویران نمودن گونه‌ای از سلول های مسئول هماهنگی ایمنی و درنهایت باعث نقص دستگاه ایمنی بدن انسان می‌شود که در مراحل پیشرفته به آن ایدز می‌گویند. از زمان ورود HIV به بدن تا بروز ایدز ممکن است بین ۶ ماه تا ده سال یا حتی بیش‌تر به درازا بکشد. در این مدت گرچه فرد به ظاهر سالم به نظر می‌رسد، اما ممکن است ویروس از او به دیگران سرایت کند.

انتقال HIV  عمدتاً از طریق آمیزش جنسی محافظت نشده (بدون کاندوم مانند واژینال، مقعدی و حتی دهانی انتقال خون و محصولات خونی آلوده ، سرسوزن آلوده و از مادر به فرزند در طول بارداری، زایمان یا شیردهی صورت می گیرد.

وی افزود: بعضی از مایعات بدن مانند بزاق و اشک قادر به انتقال   HIV  نیستند.  آمیزش جنسی امن  و کنترل شده و  استفاده از سرنگ ها و تجهیزات پزشکی یکبارمصرف استریل  ، راه حل هایی برای جلوگیری از گسترش این بیماری محسوب می‌شوند. هیچ گونه درمان قطعی یا واکسن برای این ویروس  وجود ندارد. درمان ضدویروسی که اصطلاحاً آنتی رتروویروس ARV نامیده می شود می‌تواند  تنها باعث کاهش دوره بیماری و امید به زندگی نزدیک به طبیعی گردد. درمان ضدویروسی خطر مرگ را به تعویق انداخته  و عوارض ناشی از این بیماری را کاهش می‌دهد لیکن بسیار گران قیمت بوده و عوارض خاص خود را دارند.

ابتلا به این ویروس شامل 3 مرحله اول است. ابتدا مرحله عفونت حاد است که در عرض 2 تا 4 هفته پس ازآلوده شدن و عفونت با ویروس اچ آی وی ، علائمی شبیه آنفولانزا بروز میکند و ممکن است چند هفته طول بیانجامد و  این پاسخ طبیعی بدن به عفونت است. افراد مبتلا به عفونت حاد اغلب آگاه نیستند که آلوده شده اند و از این رو براحتی بیماری رامنتقل می کنند.

مرحله دوم مرحله" عفونت بدون علامت  HIV " یا "عفونت مزمن HIV " است. در طی این مرحله، ممکن است بیماری خود را نشان دهد ویا اینکه علائم بروز نکند. درافرادی که برای درمان HIV دارو مصرف نمی کنند، این دوره می تواند یک دهه یا بیشتر طول بکشد. احتمال دارد پیشرفت در این مرحله در برخی افراد  سریع تر باشد. افرادی که برای درمان بیماری ایدز دارو مصرف می کنند، ممکن است برای چندین دهه در این مرحله بمانند و چ آی وی را به دیگران نیزمنتقل کنند. در پایان این مرحله، ویروس شروع به افزایش می کند و تعداد سلول های ایمنی رو به کاهش می گذارد. ممکن است فرد مبتلا به علائمی مانند افزایش سطح ویروس در بدن شود و به  سمت مرحله 3 که "سندروم کمبود ایمنی" یا "ایدز" نام دارد پیشرفت نماید.

 

ایدز فاجعه عفونت HIV است. سیستم ایمنی بدن  در این مرحله بسیار آسیب دیده است  و زمینه ابتلا به بیماری های فرصتطلبانه و جدی مانند سرطان ها فراهم است.

افراد مبتلا به ایدز  بدون درمان معمولا حدود 3 سال زنده می مانند. نشانه های رایج ایدز عبارتند از: لرز، تب، عرق، تورم غدد لنفاوی، ضعف و کاهش وزن.