کد خبر : 20299 تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۷ ۲۱:۴۲

روایت سخنگوی وزارت بهداشت از علت مرگ دو کودک اهوازی تا آخرین آمار درمورد مسمومیت الکلی

سخنگوی وزارت بهداشت به تشریح ماجرای مرگ دو کودک اهوازی و شایعات پیرامون آن توضیح داد.به گزارش خبرنگار ایفدانا، دکترایرج حریرچی در نشست هفتگی خود درمورد واکسن آنفولانزا توضیح داد: امسال بیش از سال قبل واکسن سه ظرفیتی و چهارظرفیتی آنفولانزا امسال وارد شده و از بابت آن مشکلی نداریم.  اکنون وقت تزریق این واکسن نیست باید ۱۵ روز قبل از شروع فصل سرما تزریق شود.

 

وی افزود: میانگین افزایش قیمت سبد دارویی۹ درصد است که برای داروهای مختلف متفاوت است. افزایش قیمت داروهای ارزان قیمت به دلیل گران شدن هزینه های جانبی از جمله بسته بندی بیشتر است، اما در برخی داروهای گران قیمت کاهش قیمت و یا افزایش دو تا سه درصدی داشتیم.

 

علت مرگ دو کودک اهوازی مسمومیت دارویی نیست

سخنگوی وزارت بهداشت درباره‌ ماجرای مرگ دو کودک اهوازی در بیمارستان گفت: متاسفانه در ابتدا اعلام شد که این دو کودک به دلیل مصرف دو داروی تقلبی دچار مسموم و فوت شده‌اند اما طبق بررسی‌های انجام شده نه آن داروها برایشان تجویز شده بود و نه آنها را مصرف کرده بودند. سپس عده‌ای اعلام کردند که نسخه اشتباه بوده است.

 

وی ادامه داد: پزشکی قانونی موضوع را بررسی و اعلام کرد که هیچ مسمومیت دارویی وجود نداشته و علت فوت دو کودک مسمومیت دارویی نبوده است.

 

حریرچی خاطرنشان کرد: متاسفانه به دلیل فشارهای روانی وارد شده مبنی بر تشخیص اشتباه، پزشک متخصص کودکانی که این دوخواهر ویزیت کرده بود بر اثر استرس دچار سکته مغزی شدید، نصف بدنش فلج شده و در حال حاضر در آی سی است.

 

وی افزود:‌ برخی گمان می‌کنند می‌توانند با انتشار این خبرها خدمت کنند. طبق بررسی‌ها علت فوت مسمومیت بوده اما مسمومیت دارویی نبوده است. در این زمینه گروهی از بهترین متخصصین را اعزام کرده‌ایم و آزمایش‌های لازم را در اهواز ، تهران و شیراز انجام داده‌ایم. نتایج اولیه مسمومیت غیر دارویی سهوی را نشان داده‌ و به محض این که مستنداتش آماده شود آنها را اعلام می‌کنیم.

 

مراجعه 959 نفر به مراکز درمانی به دلیل مسمومیت الکلی

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به آخرین آمار مربوط به مسمومان الکل در یک و نیم ماه اخیر، اظهار کرد: 959 نفر به دلیل مسمومیت با الکل، به مراکز درمانی مراجعه کرده اند که 402 نفر از البرز، 326 نفر از هرمزگان، 76 نفر از خراسان شمالی و 61 نفر از آن ها از تهران بوده اند.

 

وی افزود: تاکنون 84 نفر بر اثر مسمومیت با الکل متیلیک فوت، 305 نفر دیالیز و 27 نفر نابینا و کم بینا شده اند که عمده مسمومان از الکل تقلبی دست ساز استفاده کرده بودند.


برخورد با فروش دارو خارج از داروخانه
حریرچی درباره‌ موضوع فروش دارو خارج از داروخانه‌ها گفت: مسئولیت مستقیم فروش دارو خارج از داروخانه‌ها با ما نیست اما با شبکه‌های ماهواره‌ای و کسانی که به صورت اینترنتی و تلفنی دارو عرضه می کنند، برخورد می شود.

 

وی افزود: حدود ده هزار داروخانه در سطح کشور داریم اما نهایتا ۱۰ تا ۲۰ داروخانه این پدیده را شاهد بودند. گرچه یک مورد آن هم اضافه است اما از رسانه‌هاخصوصا رسانه ملی خواهش می‌کنم که موارد خلاف جزیی را که ربطی هم به داروخانه ندارد به این شکل بزرگ نمایی نکند.

 

میزان توزیع دارو در7 ماهه نخست امسال بیشتر از مدت مشاره سال گذشته

سخنگوی وزارت بهداشت حریرچی در پاسخ به سوالی درباره کاهش سهمیه برخی داروخانه‌ها گفت: هیچ داروخانه‌ای سهمیه‌اش کم نشده حتی ما داروهای اصلی و مورد نیاز را در چند ماه اخیر بیش از چند ماه مشابه آن در سال گذشته توزیع کرده‌ایم به طوری که بیش از ۹۹ درصد داروهای کشور در ۷ ماه گذشته بیش از ۷ ماهه سال قبل توزیع شده‌اند اما به هر حال جوی در کشور وجود دارد که فکر می‌کنند دارو کم است.

 

مردم نگران نباشند، کمبود دارو نداریم

وی افزود: درباره دارو هم باید ۸  ماه ذخیره دارویی داشته باشیم حال اگر یک دارویی میزان ذخیره‌اش به ۴ ماه برسد آن را فقط در داروخانه‌های خاص توزیع می‌کنیم. حال ممکن است داروخانه‌های معمولی بگویند سهمیه ما را کم کرده‌اند اما چنین چیزی صحت ندارد؛ البته کمبود دارویی صفر نیست و هیچ کشوری هم نمی‌تواند بگوید که من هیچ کمبود دارویی ندارم اما طی ۶ ماه گذشته در آبان ماه کمترین کمبود دارویی را داشته‌ایم. مردم نباید نگران باشند و به آن‌ها اطمینان می‌دهیم علی‌رغم اینکه دشمن بر خلاف گفته‌هایش داروها را هم تحریم کرده و به نوعی تحریم دردناک ایجاد کرده است اما نگران نباشند. در عین حال از ستاد مبارزه با قاچاق نیروی انسانی درخواست کرده‌ایم که مواردی که بیش از جو واقعی کمبود دارو جو روانی در این زمینه ایجاد می‌کنند، با آن‌ها برخورد کند.

 
مکمل دارو نیست، مردم نیازی به تجویز نسخه‌ای «مکمل» ندارند

حریرچی در پاسخ به سوالی درباره تجویز مکمل از سوی برخی پزشکان گفت: به جز ویتامین دی، ۹۹ درصد مردم ما احتیاج به تجویز نسخه‌ای مکمل ندارند که البته ویتامین دی را هم به صورت رایگان به افرادی که نیاز دارند ارائه می‌دهیم. کسی از ما انتظار ندارد که در این شرایط ارزی، ارز ۴۲۰۰ تومانی را به مکمل‌هایی اختصاص دهیم که مردم به مصرف‌شان نیاز ندارند./