کد خبر : 19763 تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۵:۴۷

معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران :

برگزاری کارگاه آموزشی خطاهای داروپزشکی در معاونت غذا و دارو دانشگاه ایران

 کارگاه آموزشی خطاهای داروپزشکی روز  دوشنبه 26شهریور ماه سال جاری در سالن آمفی تئاتر معاونت  غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار گردید.به گزارش ایفدانا - Ifdana به نقل ازروابط عمومی معاونت غذا ودارو دانشگاه علوم پزشکی ایران : کارگاه آموزشی خطاهای داروپزشکی روز  دوشنبه 26شهریور ماه سال جاری در سالن آمفی تئاتر معاونت  غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار گردید.

در این کارگاه آموزشی که به همت واحد تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو و دعوت از کلیه پرسنل کادر درمانی بیمارستان های تابعه برگزار شد،  با حضور بیش از 70 نفر از پرستاران و داروسازان، به اهمیت گزارش دهی خطاهای دارویی پرداخته شد.

درابتدا دکترمهری محمدی کارشناس تحقیق و توسعه ضمن تسلیت ایام تاسوعا و عاشورا ی حسینی وخوشامدگویی به حضار، به عواقب ناشی از عدم اهمیت و انکارخطاهای دارویی پرداخت .

وی عنوان کرد رخداد اشتباهات دارویی ، خطاهای فردی تلقی میشوند و ارتباطی به ساختار دارو ندارند لذا عدم اصلاح آنها به منزله تهدیدی برای ایمنی بیمار و سلامت جامعه است . همچنین بروز خطاهای دارویی باعث سلب اعتماد مردم نسبت به کادر درمانی می گردد از این رو  باید با تمام پتانسیل های موجود به شناخت این خطاها و عوامل بروز آنها پرداخت و با آموزش های لازم ، اشتباهات را مدیریت کرد .

 دکتر محمدی در ادامه گفت : شناسایی خطاهای داروپزشکی و گزارش کردن آنها، ارائه آموزش بر اساس نوع خطاها و همچنین  ارزیابی آموزش های داده شده را فرآیندی مستمر و پویا می باشد و بدون وقفه بایستی مدیریت شوند.

در ادامه دکتر زهرا کریمیان داروساز بالینی و عضو هیات علمی دانشگاه به بررسی انواع خطاهای  دارویی و نقش داروساز، پزشک و پرستار در این فرآیند اشاره نمود وضمن ارائه راهکارهای ممانعت از بروز اشتباهات دارویی، به آنالیز و بررسی  نمونه هایی از رخدادهای خطاهای دارویی در ایران و سایر کشورها پرداخت .

وی در پایان به نتایج  حاصل ازطرح تحقیقاتی در ستاد مرکزی گزارش دهی عوارض ناخواسته بر روی گزارشات ADR جمع آوری شده پرداخت و به پرسشهای حاضرین پاسخ داد.