کد خبر : 19710 تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۷ ۱۹:۴۰

به میزبانی معاونت غذاودارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد صورت خواهد پذیرفت:

اجرا اقدامات نظارتی ویژه درحوزه صنف خرده فروشان گیاهان دارویی

اقدامات نظارتی ویژه به منظور ساماندهی صنف خرده فروشان گیاهان دارویی با همکاری ارگان های دخیل در امر سلامت به اجرا در خواهد آمد.به گزارش ایفدانا - Ifdana، به نقل از روابط عمومی معاونت غذاودارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در راستای بررسی وضعیت و عملکرد صنف خرده فروشان گیاهان دارویی شهر مقدس مشهد، نشست ساماندهی و نظارت ویژه بر عملکرد عطاری ها با حضور معاون غذا و دارو، مدیر نظارت بر فرآورده های طبیعی و سنتی و مدیر امور دارو و مواد تحت کنترل معاونت غذا و دارو، مدیر طب ایرانی و مکمل معاونت درمان، نمایندگانی از استانداری، صنعت؛معدن و تجارت، اتاق اصناف، اتحادیه فروشندگان گیاهان دارویی، اداره نظارت بر اماکن عمومی و ... به میزبانی معاونت غذا و دارو دانشگاه برگزار گردید.

دکتر عباس اخگری؛معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد ضمن خیر مقدم و ابراز خرسندی از برگزاری این نشست با اشاره به روند فزاینده مداخله در درمان، فروش کالاهای سلامت محور و ... توسط خرده فروشان گیاهان دارویی، خواستار انجام اقدامات ویژه با وحدت رویه و دقت نظر بیشتر توسط ارگان های دخیل در امر سلامت شد. 

معاون غذا و دارو دانشگاه با بیان اینکه داروخانه تنها مكان مجاز عرضه دارو و مكمل‌هاست،اظهار داشت: مصرف هر دارویی بدون نظر و تجویز پزشک به شدت خطرساز خواهد بود لذا عطاری ها حق هیچگونه مداخله در فروش و تجویز دارو و مكمل‌ را نداشته و با این موارد باید برخورد قانونی جدی توسط مراجع ذیصلاح صورت پذیرد.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه سلامت، وظایف سنگینی بر عهده ما و سایر ارگان های مربوطه نهاده شده، بر انجام اقدامات فرهنگی به منظور افزایش آگاهی های عمومی در خصوص عوارض مصرف و عواقب غیر قابل جبران استفاده از فرآورده های پیشنهادی  توسط عطاری ها به منظور درمان بیماری ها و ... توسط ارگان های دخیل در امر سلامت، توصیه ویژه کرد.

معاون غذا و دارو خاطر نشان کرد: از آنجایی که رسالت معاونت غذا و دارو دانشگاه، صیانت از سلامت آحاد مردم جامعه است لذا با هرگونه تبلیغ، فروش دارو و کالاهای سلامت محور توسط عطاری ها که سلامت مردم را به مخاطره می اندازد برخورد قانونی لازم صورت می پذیرد.

شایان ذکر است: تشدید نظارت ها و گشت های مشترک ارگان های ذیربط، بررسی قوانین و دستورالعمل های حاکم بر صنف خرده فروشی گیاهان دارویی، سخت گیری بیشتر در اعطاء مجوزها، برخورد قضایی شدیدتر با تخلفات این حوزه و ... از جمله مواردی است که در نشست ساماندهی عطاری ها به آن پرداخته شد.