کد خبر : 19708 تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۷ ۱۲:۰۴

20 هزار تن ظرفیت خالی تولید مواد آرایشی و بهداشتی، مازاد بر نیاز در کشور

مدیرکل امور فرآورده های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو گفت: سالانه 20 هزار تن مواد آرایشی و بهداشتی در کشور تولید می شود و به همین میزان هم ظرفیت خالی در کشور وجود دارد لذا ضرورتی برای واردات این مواد وجود ندارد.


به گزارش ایفدانا، دکتر عبدالعظیم بهفر در چهاردهمین گردهمایی مدیران نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی سراسر کشور در ارومیه افزود: ظرفیت اسمی تولید مواد آرایشی و بهداشتی کارخانجات داخلی در کشور بیش از ۴۰ هزار تن است، در حالی که نیاز بازار ایران فقط 20 هزار تن است.

 
وی اضافه کرد: در بخش فرآورده های سلولزی مانند پوشک بچه نیز، ظرفیت اسمی تولید 10 برابر بیشتر از تقاضای بازار داخلی تولید است و قسمت اعظم ظرفیت تولید کشور خالی مانده و در این زمینه هم نیازی به واردات نیست.
 
وی با تاکید بر اینکه با محدود کردن واردات در این بخش ها زمینه ورود و تقویت برندهای داخلی به بازار باید فراهم شود، گفت: با توجه به شرایط سخت تحریم ها، باید تهدیدهای موجود به فرصت تبدیل شده و زمینه صادرات محصولات آرایشی و سلولزی مازاد کارخانجات داخلی با بهره گیری از مزیت مرزهای طولانی کشور فراهم شود. 
 
بهفر افزود: به تمام واردکنندگان فرآورده های آرایشی و بهداشتی تا پایان امسال برای راه اندازی نمایندگی رسمی و انحصاری محصولات وارداتی به کشور مهلت داده شده است تا از این طریق، پیگیر مسائل حقوقی، بهداشتی و کیفیت محصولات ارایه شده باشند.
 
وی اضافه کرد: علاوه بر آن با نظارت ویژه بر واردات مواد آرایشی و بهداشتی از ورود فرآورده های بی کیفیت به کشور با جدیت جلوگیری می شود.
 
وی تاکید کرد: برای افزایش کیفیت فرآورده های آرایشی و بهداشتی و شوینده ها در داخل کشور نیز ارتباطی بین برندهای مختلف و کارخانه های داخلی ایجاد شده است تا علاوه بر ارتقای کیفیت، توان تولید و اشتغال را هم افزایش دهند. 
 
گفتنی است چهاردهمین گردهمایی مدیران نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی سراسر کشور با حضور رییس سازمان غذا و دارو، امروز/ چهارشنبه/ در ارومیه آغاز بکار کرد.
 
این گردهمایی به مدت 2 روز در ارومیه برگزار می شود و در آن مدیران نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی به بررسی برنامه ها و سیاست های سازمان غذا و دارو در حوزه مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی می پردازند.
 
در این گردهمایی همچنین تفاهم نامه ساماندهی پروانه های غذایی سنتی استان و ارتقای سطح کیفی و امنیت غذایی سیب درختی بین دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی و رییس سازمان غذا و دارو منعقد می شود؛ این گردهمایی فردا (پنجشنبه) به کار خود پایان می دهد.