کد خبر : 19687 تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ ۱۶:۴۳

روابط عمومی معاونت غذا و دارو شیراز اعلام کرد:

اعتیاد با مصرف ریتالین در شب های امتحان

دکتر "فاطمه دستغیب" : ریتالین در مواردی که بدون نسخه پزشک تجویز می شود مانند یک محرک سنتی از دسته آمفتامین ها عمل کرده و می تواند باعث ایجاد احساس بیداری، انرژی و سرخوشی شود. این ویژگی ها باعث شده که توسط برخی افراد به ویژه دانشجویان مورد سوء استفاده قرار گرفته و از آن به عنوان داروی مطالعه در شب های امتحان استفاده کنند تا بتوانند ساعت های بیشتری بیدار بمانند و تمرکز خود را بالا ببرند.به گزارش ایفدانا - وبه گزارش روابط عمومی معاونت غذاوداروشیراز : کارشناس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم اعلام کرد که : "ریتالین" یا "متیل فنیدات" از داروهای محرک سیستم اعصاب مرکزی است که در بیش فعالی کودکان ، اختلالات خواب نارکولپسی، بعضی از موارد افسردگی و درمان خواب آلودگی مزمن کاربرد دارد. اما متاسفانه امروزه شاهد مصرف نا به جای این دارو مخصوصا در بین جوانان و نوجوانان هستیم .

دکتر "فاطمه دستغیب" ادامه داد: ریتالین در مواردی که بدون نسخه پزشک تجویز می شود مانند یک محرک سنتی از دسته آمفتامین ها عمل کرده و می تواند باعث ایجاد احساس بیداری، انرژی و سرخوشی شود. این ویژگی ها باعث شده که توسط برخی افراد به ویژه دانشجویان مورد سوء استفاده قرار گرفته و از آن به عنوان داروی مطالعه در شب های امتحان استفاده کنند تا بتوانند ساعت های بیشتری بیدار بمانند و تمرکز خود را بالا ببرند.

اما این افراد باید بدانند که برخلاف تصورشان مصرف این دارو بی خطر نبوده و عوارض زیادی را در پی خواهد داشت. از جمله مهم ترین این عوارض ایجاد وابستگی و اعتیاد به این داروست. از عوارض کوتاه مدت مصرف این دارو اضطراب، گرگرفتگی، سردرد، گیجی، تشنج، توهم، ضربان نامنظم قلب، افزایش فشار خون، تهوع و استفراغ است. اما در صورت مصرف طولانی مدت ریتالین می تواند منجر به اختلال در یادگیری و بروز علائم روانی مانند جنون یا افسردگی، تغییرات خلق و خو، سوء تغذیه و کاهش شدید وزن شود.

این دکتر داروساز افزود: در آخر توجه داشته باشید که اعتیاد به این دارو مانند هر داروی محرک دیگر می تواند رخ دهد و منجر به تغییراتی در شخصیت و شیوه زندگی فرد شود و به طور چشمگیری بر زندگی مصرف کننده و عزیزانش تاثیر بگذارد. در صورت داشتن هر گونه سوال می توانید با مرکز اطلاع رسانی دارو ها و سموم دانشگاه علوم پزشکی شیراز با شماره تماس های 190 ویا 1490 و یا 32331017 (071) تماس حاصل فرمایید.

 

Reference:

www.mayoclinic.org

www.uptodate.com