کد خبر : 19684 تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ ۱۵:۰۰

نکات قابل توجه در خصوص استفاده از حشره کش های خانگی و بهداشتی

سموم کشاورزی و حشره کش های فاقد مجوزهای بهداشتی نبایددر محیط منازل، رستورانها، درمانگاه ها و ... استفاده شود چراکه بسیاری از این سموم از نظر میزان خطر جهت استفاده در محیط های انسانی مناسب نمی باشد.

دکتر نرگس عبدلی: کلیه فرآورده های حشره کش خانگی و بهداشتی باید دارای پروانه های بهداشتی ساخت و یا ورود از سازمان غذا و دارو و تاریخ تولید و انقضا معتبر باشند.دکتر نرگس عبدلی: کلیه فرآورده های حشره کش خانگی و بهداشتی باید دارای پروانه های بهداشتی ساخت و یا ورود از سازمان غذا و دارو و تاریخ تولید و انقضا معتبر باشند.

 

 

 به گزارش ایفدانا سرپرست گروه ارگانیک، سموم و آلاینده های اداره کل فراورده های غذا ئی و آشامیدنی اعلام نمود: سموم کشاورزی و حشره کش های فاقد مجوزهای بهداشتی نبایددر محیط منازل، رستورانها، درمانگاه ها و ... استفاده شود چراکه بسیاری از این سموم از نظر میزان خطر جهت استفاده در محیط های انسانی مناسب نمی باشد.

دکتر نرگس عبدلی یاد آور شدند : حشره کش های مناسب جهت استفاده در منازل مرحله آماده سازی قبل از مصرف را نداشته و درصورتی که حشره کش نیاز به مراحل آماده سازی جهت مصرف داشته باشد، بایستی  دارای پروانه بهداشتی بوده و صرفا قابل استفاده توسط شرکتهای سم پاشی مجاز می باشد.

وی افزود: پس از استفاده از هرگونه حشره کش محل را ترک کرده و پس از سپری شدن زمان مناسب اقداماتی در خصوص تهویه هوا مانند بازکردن در و پنجره ها انجام شود و باتوجه به اینکه بسیاری از مواد موثره حشره کش ها، حلال ها و حامل های آنها دارای نقاط اشتعال پایین هستند از استفاده آنها  نزدیک آتش و مکانهای خیلی گرم خودداری شود.

ایشان در خصوص برخی از حشره کش ها  که دارای خاصیت ابقایی هستند و سمیت آنها تا مدتی در محیط باقی می ماندتذکر دادند که نباید  پوست بدن و چشم با سم مورد مصرف تماس پیدا کند، این امر به خصوص در کودکان و سالمندان حائز اهمیت می باشد.

وی در خصوص نحوه نگهداری این فراورده ها گفتند معمولاً دمای نگهداری حشره کش ها در منازل حدود 25 درجه و به دور از تابش نور خورشید توصیه می گردد مگر اینکه تولید کننده شرایط خاصی را در برچسب محصول ذکر کرده باشد. حشره کش ها باید در مکانی نگهداری شوند که از دسترس کودکان دور بوده و درب محصولات حشره کش بعد از هر بار استفاد باید به خوبی بسته شود. همچنین باید دقت شود از استنشاق، آشامیدن و خوردن حشره کش ها خودداری گردد و درصورت استنشاق فرآورده باید فرد مسموم به محیط باز و دارای جریان هوای تازه انتقال داده شود.

در صورتی که فرآورده با پوست تماس پیدا کند باید ضمن خارج کردن لباسهای آلوده فرد مسموم، پوست با آب سرد و صابون شستشو داده شده ودر صورتی که چشم با سم تماس داشته باشد  باید با آب جاری خنک به مدت 15 دقیقه شسته شده و در اسرع وقت به پزشک مراجعه شود.

عبدلی  اضافه کرد: هرگز از ظرف خالی سموم جهت مصارف دیگر به خصوص جهت نگهداری مواد  غذایی استفاده نشود و در صورتی بروز مسمومیت افراد،با هرنوع حشره کش باید ظرف و باقی مانده سم همراه فرد مسموم به درمانگاه و پزشک متخصص  منتقل شود تا  اقدامات حمایتی لازم انجام گردد.

همچنین یادآور شدند که سموم حشره کش مورد استفاده  برای آبزیان و پرندگان و سایر حیواناتی که در منزل نگهداری می شوند ممکن است برای انسان خطرناک باشد.