کد خبر : 19407 تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۳۸

رئیس سازمان غذا و دارو مطرح کرد

خودکفایی صنایع غذایی کشور/ لزوم بروز رسانی آیین نامه های صنعت غذا به تناسب نیاز

معاون وزیر بهداشت با اشاره به توسعه قابل توجه صنایع غذایی کشور در سال های اخیر، گفت: صنایع غذایی به نسبت صنایع دارویی خودکفاتر است.به گزارش خبرنگار ایفدانا، دکتر غلامرضا اکبری در جریان بازدید از دو کارخانه صنعت غذایی، گفت: زر ماکارون به عنوان یک محصول کیفی به محصول نهایی بسنده نکرده و از تکنولوژی های جدید صنایع غذایی برای تولید محصولات بهره گرفته است.

وی افزود: در بازدید از دوکارخانه محصولات غذایی «زرماکارون» و «دلپذیر» مشکلات و چالش هایی که تولیدکنندگان صنایع غذایی با آن مواجه هستند بررسی شد تا مسائل مربوط در حوزه سازمان غذا و دارو تسهیل شود.

رئیس سازمان غذا و دارو با تاکید بر لزوم تسهیل روند ارتقاء کیفیت محصولات غذایی عنوان کرد: تولید کنندگان می توانند محصولات جدیدی را تولید کنند که قابلیت کمک به سایر صنایع داخلی را نیز دارد.

وی ادامه داد: ما به صنعت داخلی افتخار می کنیم، وسعت صنایع غذایی کشور قابل توجه است و محصولاتی که تولید می شود علاوه بر تامین بازار داخلی، بازارخارجی و صادراتی خوبی کسب کرده اند.

دکتر اصغری با اشاره به وضعیت صنایع غذایی در شرایط تحریم، عنوان کرد: آنچه برای ما مهم محسوب می شود، این است که در شرایط ویژه ای که کشور در آن قرار دارد صنایع داخلی در حوزه غذا و دارو از شرایط جدید متاثر نشوند و به تولید خود ادامه دهند و مردم مطمئن باشند که نیاز کشور در این موارد تامین می شود.

وی با اشاره به اینکه صنایع غذایی به نسبت صنایع دارویی خودکفاتر است، خاطرنشان کرد: قسمت عمده مواد اولیه صنایع غذایی در کشور تهیه می‌شود و خوشبختانه تنوع تولید می توانند همه محصولات مورد نیاز مردم را پوشش دهد، درحالیکه در حوزه تولید دارو محدودیت بیشتر است.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه بیشتر مسائل تولیدکنندگان صنایع غذایی درمرود آئین نامه هاست، اظهار کرد: برخی از این آئین نامه ها مربوط به قدیم است، درحالیکه محصولات جدید با فرایندها و روش های کنترلی جدیدتر تولید می شود؛ بنابراین  قوانین نیز باید به تناسب نیاز صنایع غذایی بروز شود.

 

در ادامه امینی مدیر عامل زرماکارون با اشاره به اینکه محصولات زرماکارون برای اولین بار اخذ نشان ایمنی و سلامت را برای مواد اولیه درخواست می کنند، گفت: محصولات جدید هایتک این کارخانه نشان ایمنی و سلامت را دریافت خواهند کرد.

وی چالش های صنایع غذایی را خود تحریمی عنوان کرد و افزود: تحریم های خارجی نمی تواند ما را دچار مشکل و بحران کند، بزرگترین معضل ما بروکراسی اداری و خود تحریمی است که در صورت رفع آن شرایط برای کار مهیا شود.