کد خبر : 19293 تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ ۰۷:۴۸

معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران

17مرداد؛ سالروز شهادت شهید صارمی و روز خبرنگار گرامی باد

کار خبرنگار، انعکاس رخدادهایی است که قابلیت خبر شدن و اطلاع‌رسانی به جامعه را دارد. مهم‌ترین ویژگی‌های خبرنگار، داشتن عشق و علاقه و قریحه خبرنگاری است. سرعت، دقت و صحت، سه اصل مهم در کار خبرنگاری استبه گزارش خبرنگارایفدانا - ازروابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران؛ در هفدهم مردادماه سال 1377، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید. به همین مناسبت، هفدهم مردادماه هرسال را به‌عنوان «روز خبرنگار» نام‌گذاری شده است.
خبرنگار کسى است که با اتکاء به ذوق و استعداد شخصي، پس از گذرانيدن دوره آموزش تخصصى و همچنين با توجه به مسئوليت اجتماعى که اين حرفه بر عهده او مى‌گذارد، وظیفه کسب، تهيه، جمع‌آورى و تنظيم اخبار و انتقال آن‌ها را از طريق وسايل ارتباط‌جمعی (مطبوعات، راديو، تلويزيون و خبرگزاري) به مخاطبان بر عهده دارد.
 
پيش از آنکه فردى حرفه روزنامه‌نگارى را انتخاب کند، لازم است ويژگى‌هاى حرفه خبرنگارى و روزنامه‌نگارى را بشناسد تا از روى آگاهى به آن روى آورد. در سال ۱۹۷۸ از سوى سازمان يونسکو (سازمان آموزشي، علمى و فرهنگى ملل متحد)، اعلاميه‌اى راجع به نقش رسانه‌هاى جمعى در تقويت صلح جهانى و تفاهم بين‌المللى به تصويب رسيد. در اين اعلاميه، لزوم تربيت اخلاقى و اجتماعى روزنامه‌نگاران ارائه شد.
در اين مجموعه، آزادى مبادله اخبار و اطلاعات، يک حق اساسى تلقى شده و دستورالعمل‌هاى اخلاقى براى کليه کسانى که در جمع‌آورى و کسب و نشر و تفسير اخبار و اطلاعات شرکت دارند، وضع‌شده است. در اين اعلاميه، ضمن تأکيد بر منشور جهانى ۱۹۴۸ سازمان ملل متحد، تصریح‌شده است که بر اساس اين قوانين، خبرنگاران مطبوعات بايد منتهاى درجه، کوشش کنند تا اخبار و اطلاعاتى که در اختيار عموم مى‌گذارند صحيح، دقيق و معتبر باشد. خبرنگاران و سردبيران بايد در صحت اخبارى که به دست مى‌آورند تحقيق و تعمق کنند. خبرنگاران نبايد حقيقتى را تعمداً تحريف يا مخدوش کنند و همچنين هيچ نوع مطلبى را نبايد ازنظر مردم مکتوم نگه‌دارند.
 
اصول اخلاقى حرفه روزنامه‌نگارى مقرر مى‌دارد که روزنامه‌نگاران در هر مرحله و مقامى که باشند بايد به خير و مصلحت جامعه ايمان کامل داشته باشند. کوشش براى تأمين منافع شخصى و کوشش براى پيش بردن مقاصد خصوصى که با مصلحت جامعه سازگار نباشد، خلاف اصول و آئين‌ اخلاقى روزنامه‌نگارى است. تخطئه مردم و تهمت و افتراء به اشخاص ازجمله جرائم بزرگ حرفه روزنامه‌نگارى است. بر اساس قطعنامه‌هاى سازمان ملل متحد، سرقت ادبى و انتساب اخبار و عقايد و تأليفات ديگران به خود نيز جرم مطبوعاتى محسوب مى‌شود. حسن نيت به جامعه اساس و پايه روزنامه‌نگارى مطلوب است.
روز خبرنگار به‌تمامی کارکنان در عرصه خبر دانشگاه علوم پزشکی تهران تبریک عرض می‌نماییم.