کد خبر : 19048 تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ ۱۴:۳۷

رئیس اداره نظارت و ارزیابی امور فرآورده های طبیعی ، سنتی و مکمل خراسان شمالی بیان کردند:

کشف و جمع آوری گیاه دارویی و عرقیات غیر مجاز از عطاری متخلف در شهرستان بجنورد

در بازرسی های انجام شده ، انواع داروهای گیاهی و عرقیات غیر مجاز از یک واحد عطاری متخلف در شهرستان بجنورد کشف و جمع آوری شد.به گزارش ایفدانا - Ifdana به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و داروی خراسان شمالی، دکتر "یاسمن مجبوری" رئیس اداره نظارت و ارزیابی امور فرآورده های طبیعی ، سنتی و مکمل معاونت غذا و داروی دانشگاه با بیان این مطلب گفت : این واحد صنفی با ارائه داروهای گیاهی فاقد مجوز مبادرت به دخالت در امورپزشکی و ویزیت بیماران می کرد که طی بازرسی کارشناسان معاونت غذا و دارو شناسایی و با آن برخورد شد.

دکتر « مجبوری » تاکید کرد : ورود هرگونه افراد غیر متخصص در حیطه طب سنتی و گیاهان دارویی و دخالت درامور پزشکی و مداخله در بخش درمان ممنوع می باشد سلامت مردم را با خطر مواجه می کند.

این مسئول یادآورشد : افراد حتما درزمینه مصرف گیاهان دارویی و داروهای گیاهی  باید با متخصص طب سنتی مشورت کرده و از مصرف خودسرانه این گیاهان جدا خودداری کنند.

وی همچنین از مردم خواست در صورت استفاده از این داروهای گیاهی با تجویز پزشک ، به تاریخ تولید و انقضاء آن توجه کرده و از خرید محصولات بی نام و نشان خودداری کنند.

 به گفته وی داروهای گیاهی و عرقیات موجود در عطاری ها باید پروانه بهداشتی ساخت،پروانه بهره برداری و علامت سیب سلامت داشته باشند و در غیر این صورت تخلف محسوب می شود.