کد خبر : 18845 تاریخ انتشار : شنبه ۰۹ تیر ۱۳۹۷ ۱۴:۱۱

معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران :

ورزش زورخانه ای و نقش آن بر سلامت جسم

ورزش زورخانه ای با تاثیر بر تعداد ضربان قلب بعنوان یکی از ورزش های حوزه هوازی(ایروبیک) بر سلامت جسم موثر می باشد.به گزارش ایفدانا - Ifdana به نقل ازروابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایران : ورزش زورخانه ای با تاثیر بر تعداد ضربان قلب بعنوان یکی از ورزش های حوزه هوازی(ایروبیک) بر سلامت جسم موثر می باشد.

 10 تیرماه (71شوال) مصادف با روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای یادآور مبارزه پهلوانانه مقتدای شیعیان، حضرت علی (ع)   و عمروبن عبدود می باشد. باستانی کاران "مسجد" را" خانه خدا" و "زورخانه" را "خانه حضرت علی(ع )"میدانند و از این رو است که آداب و رسوم خاص این ورزش با مذهب و سلامت جسم و روان و پرورش سلامت جامعه و تفکر وخیر و برکت عجین گشته است .

ورود متواضعانه از درب کوتاه زورخانه سمبل تواضع و خشوع را به اذهان می آورد و بر تارک این ورزش پهلوان منشانه نام بزرگانی همچون پوریای ولی پهلوان قرن هشتم و جهان پهلوان تختی ، پهلوان معاصر، میدرخشند.

زینت یافتن و عجین شدن موسیقی  زورخانه ای با اشعار،ابیات و عبارات اخلاقی فرهنگی و معنوی و تطیهر شدن دستان نوازنده ضرب زورخانه با آب وضو باعث پرورش روح و جان و ارشاد درونی این ورزشکاران می گردد و این همه در نهایت منجربه ارتقاء سطح تفکر معنوی وسلامت جامعه میشود.

از آنجاییکه این ورزش حداقل آسیب جسمی را موجب می گردد ، افراد سالمند  رویکرد بیشتر و بهتری به ورزشهای زورخانه ای دارند.

نقش ورزش زورخانه ای بر سلامت جسم :

با ورود به گود و با دویدن شاطریکه حالت آرامی از دویدن است تمامی عضلات بدن درگیر شده و با حرکت به اصطلاح "سنگ گرفتن" که خوابیده انجام میشود نیزتمام عضلات درگیر شده و حرکات منحصر به فرد شنا در این ورزش همراه با حرکات نرمشی، میل گیری و پازدن، که شامل انواع حرکات رزمی است ،تمام عضلات بدن به کار گرفته میشوند و از این روست که ورزش زورخانه ای تمام فاکتورهای سلامت را افزایش داده و با نرمشهای پشت تخته، پازدن و چرخ، استقامت قلبی – تنفسی افزایش یافته و قدرت و استقامت عضلانی نیز با میل گیری و کباده افزایش می یابند. فعالیت هایی مانند کف گرد، و انواع چرخشها نیز تعادل بدنی را افزایش میدهند و در مجموع باید اذعان داشت ورزش زورخانه ای انعطاف بدنی را نیز باعث میگردد.