کد خبر : 18708 تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۱۱

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه همدان تاکید کرد:

ضرورت توجه به عوارض ناشی از مصرف محصولات آرایشی و بهداشتی غیر مجاز

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه همدان، برضرورت توجه به عوارض ناشی از مصرف محصولات آرایشی و بهداشتی غیر مجاز تاکید کرد.به گزارش ایفدانا - به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان، دکتر محمد کاظم زاده با اشاره به عوارض متعدد بعضی از لوازم آرایشی و لزوم جدی گرفتن این عوارض گفت: مصرف محصولات آرايشي و بهداشتي قاچاق و يا تقلبي باعث بروز عوارضي همچون آلر‍ژي و حساسيت، سوزش در محل مصرف، كهير، كچلي، آكنه و حتي كوري، صدمات كبدي و سرطان مي شود.

وی افزود: مواد آرايشي مانند رژ لب كه در حين خوردن و آشامیدن وارد بدن مي شوند در صورت داشتن فلزات سنگين مانند سرب و آرسنيك خطر مسموميت خوني داشته و تاثيرات سوء روي كبد و دستگاه گوارش باقي مي گذارد و به طور حتم عوارض پوستي ايجاد مي كند.

کاظم زاده اظهار کرد: سرمه غير مجاز معمولا حاوي مقداري فلز سرب است كه استفاده از آن در اين محصول سلامت چشم را تهديد مي كند، قرمزي، خارش، ريزش اشك، ضخيم شدن لبه پلك و پوسته پوسته شدن سطح پلك از جمله علائم حساسيت چشم به سرمه است كه این حساسيت معمولا تا 2 ماه طول مي كشد.

وی تاکید کرد: استون هاي غير استاندارد رطوبت را از سطح ناخن پاك كرده و آن را خشك و ورقه ورقه مي كند، پس حتما از استون هايي كه داراي نرم كننده يا روغن هستند استفاده كنيد.لاك پاك كن هم در بازار موجود مي باشد كه داراي روغن های مجاز است و از خشكي و شكنندگي ناخن ها پيشگيري مي كند.

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه افزود: لاك رنگي غير استاندارد مي تواند باعش واكنش هاي حساسيتي در افراد شود كه علاوه بر تغيير شكل ناخن، پوست حاشيه ناخن هم قرمز، پوسته پوسته ، متورم و در مواردي دچار خارش مي شود كه درمان آن نياز به مراجعه به پزشك دارد.

وی اظهار کرد: ريزش مو در اثر رنگ موهاي غير مجاز تقريبا پديده اي رايج شده است. استفاده از اين رنگ موها در برخي موارد موجب مي شود كه فرد به سبب مصرف اين مواد پياز موي سرش سوخته و باعث طاسي غير قابل بازگشت شود و يا بر اثر استفاده از لوازم آرايشي غير مجاز تاول هايي بر روي پوست به وجود آيد.