کد خبر : 18601 تاریخ انتشار : جمعه ۰۴ خرداد ۱۳۹۷ ۱۷:۵۷

گرامیداشت چهارم خرداد ،روز مقاومت و پایداری، روز دزفول :

چرا دزفول، شهر نمونه مقاومت ایران زمین شد؟

مسئول روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت: ایستادگی و مقاومت و دهها دلیل دیگر، دزفول را برای انتخاب شهر نمونه و پایتخت مقاومت ایران اسلامی شایسته و منتخب دولت وقت نمود.به گزارش ایفدانا - Ifdana ، به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو، مسعود زمانی راد، در سالروز فرا رسیدن چهارم خرداد، روز دزفول، در پاسخ به این سئوال که چرا دزفول بعنوان شهر نمونه در هشت سال دفاع مقدس معرفی شد به برخی از دلایل آن اشاره و اظهار داشت: در سالهای آغازین جنگ،سالهای تعطیلی کارخانجات و بی رونقی شدید تولید و انباشته شدن مشکلات اقتصادی بویژه در مناطق جنگی بود. آثارتخریبی جنگ برای مردم خوزستان و سایر مناطق جنگی از سیل، زلزله و قحطی بیشتر بود و شاید بتوان گفت آثار مخرب و ویران کننده جنگ به تنهایی همسنگ مجموع حوادث غیر مترقبه ویرانگر بود.با این وضعیت نابسامان اقتصادی مملکت، مردم این شهر چند روز پس از تخریب منازلشان دست بکار شده و کار بازسازی را شروع می کردند و منتظر کمکهای دولتی نمی ماندند و تا پایان جنگ تحمیلی خانه هائی بودند که بیش از سه بار تخریب و بازسازی می شدند.

وی افزود:با وجود عدم امنیت جانی در شهر، بازار شهر رونق داشت و تردد در شهر بسیار عادی شده بود و مردم، شهر را ترک ننمودند چرا که هم منتظر برگشت فرزندانشان از مناطق جنگی بودند و از طرفی هم در منازلشان از رزمندگان اسلام بطور شایسته ای پذیرائی می نمودند.علاوه بر آن با ارسال کمکهای نقدی و غیر نقدی خود به خطوط مقدم نقش بسزائی در پشتیبانی از جبهه ها را برعهده داشتند.

مهندس زمانی راد گفت :مردم دزفول برای عملیات فتح المبین در دوم فروردین ماه 61 در منطقه دزفول و شوش،تیپ 7 حضرت ولیعصر (عج) را با هفت گردان بلال، عمار، یاسر، ابوذر، شهداء، دستغيب و هاشمی نژاد و یگانهای ادوات، لجستیک ،بهداری ،اطلاعات ،عملیات ،تخریب را تشکیل دادند و از هفت منطقه، خطوط مقدم بعثی های عراق را در هم شکستند.این تیپ بعدها به لشکر 7 حضرت ولیعصر (عج) استان خوزستان تبدیل شد.

وی همچنین به یکی دیگر از دلایل نامگذاری این روز اشاره کرد و گفت :فرزندان رشید دزفولی اداره و مدیریت بخش عظیمی از جبهه های میانی از دالپری تا تنگه سعده (جنوب تنگه چزابه)،در مجموع دوازده جبهه را برعهده داشتند.در بسیاری از قرارگاه ها و رده های فرماندهی سایر تیپ ها و لشکرهای استان های کشور عناصری از فرزندان دزفول حضور فعال و مؤثر داشتند.

مسئول روابط عمومی معاونت غذا و دارو گفت :در اطلاعیه منتشره از سوی وزارت کشور در دولت وقت، نقش مؤثر مردم و فرزندان دزفول در مدیریت جنگ از مهمترین دلیل انتخاب دزفول در چهارم خرداد سال 1366 بعنوان «شهر نمونه مقاومت» اعلام گردید و لوح شهر نمونه در یکی از میادین دزفول نصب گردید.

در پایان از سردار سرلشکر پاسدار شهید محمد ابراهیم همت از سرداران بنام ایران زمین یادی کنیم که به همسرش این چنین گفته بود: بعد از پایان جنگ دوست دارم به دزفول برگردم و دوست دارم در دزفول زندگی کنم. روحش شاد و یادش پر رهرو باد.