کد خبر : 18451 تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۲:۳۹

دکتر غفارزاده خبر دارد:

در راستای مدیریت منابع سلامت؛ مصرف 8 قلم آنتی بیوتیک پر هزینه در استان آذربایجان غربی ساماندهی می شود.

این مطالب را دکتر جلال غفارزاده معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان آذربایجان غربی در جلسه کمیته تجویز و مصرف منطقی داروی استان که در محل سالن شورای این معاونت برگزار شد؛ با اعلام این مطلب گفت: به گزارش ایفدانا - Ifdana از روابط عمومی معاونت غذا و داروی ارومیه؛

این مطالب را دکتر جلال غفارزاده معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان آذربایجان غربی در جلسه کمیته تجویز و مصرف منطقی داروی استان که با حضور معاونین غذا و دارو، امور درمان، مدير آمار و فناوري اطلاعات دانشگاه، مدیر نظارت بر امور دارو و مواد مخدر، روسای سازمان‌های بیمه گر، مدیران گروه های پزشکی، دبیر کمیته تجویز و مصرف منطقی دارو و... در ساعت 8:30 صبح روز یکشنبه 9 اردیبهشت سال جاری در محل سالن شورای این معاونت برگزار شد؛ با اعلام این مطلب گفت: بحث مدیریت منابع سلامت در همه ابعاد سلامت بویژه در حوزه‌های خدمات درمانی که بیشترین سهم از هزینه‌ها رو به خود اختصاص می‌دهد، از اهمیت ویژه برخوردار است و این موضوع، تهدیدی است که می تواند به فرصت تبدیل شود.

دکتر غفارزاده تصریح کرد: تاکنون نگاه ما به تجویز و مصرف منطقی دارو  بیشتر رویکرد علمی، بالینی و تداخلات دارویی بوده است، ولی در مقطع زمانی کنونی با توجه به محدودیت‌های منابع حوزه سلامت، علاوه بر رویکردهای قبلی، باید با رویکرد اقتصادی نیز به موضوع توجه ویژه داشت.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان آذربایجان غربی خاطر نشان کرد: در راستای اجرای این طرح، چک لیست تجهیز و تحویل 8 داروی آنتی بیوتیک پرهزینه (ونکومایسین، آمفوتریسین B لیپوزومال، ایمیپنم/ مروپنم، تیکوپلانین، کاسپوفانژین، کولیستین، لینزولید و وریکونازول) بر اساس اطلاعات موجود در چک لیست از جمله: اطلاعات دموگرافیک بیمار/ علائم حیاتی در زمان تجویز/ نتایج میکروبیولوژی/ کانون احتمالی عفونت/ دوز مصرفی/ دوره درمان و... توسط پزشک معالج و متخصص عفونی در بخش‌های مراکز آموزشی و درمانی تکمیل می‌گردد.

وی هدف از اجرای طرح ساماندهی آنتی بیوتیک‌های پر هزینه را، ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در جهت مدیریت هزینه‌های حوزه سلامت، کنترل رفتار تجویزکنندگان، رصد و کنترل میزان مصرف در بین داروسازان بالینی، متولیان و مسئولین امر ، جامعه پزشکی و... موثر و کارا دانست.

وی تاکید کرد: خوشبختانه اجماء نظر و نگاه واحد در زمینه تجویز و مصرف منطقی در بین جامعه بالینی به لحاظ تشخیص، درمان و مراقبت از بیماری با حداقل هزینه ها وجود دارد که هم در زمینه تحقق اقتصاد سلامت و کاهش هزینه‌های مردم، راهگشا است.

دکتر شریفی دبیر کمیته تجویز و مصرف منطقی داروی دانشگاه علوم پزشکی استان در این جلسه به ارائه وضعیت کلی تجویز و مصرف آنتی‌بیوتیک های پر هزینه در سطح مراکز آموزشی و درمانی استان و نیز هزینه های تحمیلی این دارو بر سیتم درمانی استان اشاره کرد و گفت: موثرترین راه مقابله با تجویز بی‌رویه آنتی بیوتیک‌ها، تجویز بر اساس گایدلاین داروها می باشد تا دوز داروی اضافه به بیماران تجویز نگردد.

دکتر شریفی گفت: عمده ترین محل مصرف داروهای پر هزینه، به دلیل تعدد مراجعین، در مرکز استان بوده که این مقدار هم با اجرای دستورالعمل تجویز منطقی آنتی بیوتیک های پرهزینه قابل کنترل است. وی گفت: خوشبختانه تجویز برخی آنتی بیوتیک های پر هزینه در شهرستان های استان پیشرفت نکرده است.

دکتر حسنی معاون امور درمان دانشگاه علوم پزشکی استان نیز در این جلسه گفت: آنتی بیوتیک ها شمشیر دو لبه ای هستند که متاسفانه در کل دنیا درست و به جا مصرف نمی شوند. وی گفت: مصرف غیر اصولی آنتی بیوتیک ها باعث ایجاد مقاومت میکروبی و تحمیل هزینه مضاعف به نظام سلامت کشور می شود.

گفتنی است: در ادامه این جلسه حاضرین در خصوص نحوه اجرای دستورالعمل مذکور به بحث و بررسی پرداختند.