کد خبر : 18424 تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۹:۵۴

کارشناس بهداشت مواد غذایی هشدار داد:

احتمال آلودگی مواد غذایی به وسیله ی انتقال مواد شیمیایی از موادی که در آنها بسته بندی شده وجود دارد

کارشناس بهداشت مواد غذایی در پاسخ به این سوال که آیا پلاستیک مصرفی در حفظ و نگهداری مواد غذایی می تواند باعث ایجاد مسمومیت شود؟ گفت: پلاستیک ها ممکن است در اثر اکسیداسیون در هوا خراب شوند، به ویژه وقتی که به صورت لایه های نازک با سطح گسترده در برابر هوا قرار گیرند.به گزارش ایفدانا - Ifdana به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و داروی اهواز، کارشناس بهداشت مواد غذایی در پاسخ به این سوال که آیا پلاستیک مصرفی در حفظ و نگهداری مواد غذایی می تواند باعث ایجاد مسمومیت شود؟ گفت: پلاستیک ها ممکن است در اثر اکسیداسیون در هوا خراب شوند، به ویژه وقتی که به صورت لایه های نازک با سطح گسترده در برابر هوا قرار گیرند.

حسین عبدالعزیزی با بیان اینکه آلودگی ناشی از بسته بندی مواد غذایی جدی گرفته شود در پاسخ به این سوال که  آیا پلاستیک مصرفی در حفظ و نگهداری مواد غذایی می تواند باعث ایجاد مسمومیت شود؟ افزود: پلاستیک ها به عنوان بسته بندی مواد غذایی با افزایش روز افزون استفاده می شوند و این هنگامی است که خود پلی مرها غیر سمی هستند اما  ترکیباتی که ممکن است برای بهبود ارزششان به آنها اضافه شده باشند  به همان اندازه بی ضرر نباشند.

کارشناس بهداشت مواد غذایی ادامه داد:  پلاستیک ها ممکن است در اثر اکسیداسیون در هوا خراب شوند، به ویژه وقتی که به صورت لایه های نازک با سطح گسترده در برابر هوا قرار گیرند.

وی بیان کرد: برای کاهش اکسیداسیون از آنتی اکسیدانها استفاده می شود و متاسفانه آنتی اکسیدانها  که برای این منظور به کار می روند برای استفاده در مواد غذایی مناسب نیستند.

عبدالعزیزی گفت: برای این مهم بهتر است از پایدارکننده ها که ممکن است نمک های آلی قلع یا نمک های کلسیم اسید چرب باشند می توان در برخی مواد پلاستیکی استفاده کرد.

این کارشناس افزود: زمانی که از پلاستیک ها برای بسته بندی غذا استفاده شود ورود هر یک از این مواد به غذا امکان پذیر است و مقادیر کمی از آنها ممکن است در غذا موجود باشد اما حتی این مقادیر کم اگر برای مدتی مصرف شوند می توانند مسموم کننده باشد.

عبدالعزیزی در بخش دیگری گفت: برای بسته بندی مواد غذایی به طور گسترده ای استفاده می شود و همانطوریکه اغلب اتفاق می افتد اگر کاغذ یا چوب به منظور افزایش مقاومتشان در حالت مرطوب مورد معامله قرار گیرند حتی اینها می توانند یک منبع آلودگی باشند.

 

انتهای پیام/