کد خبر : 18151 تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ ۱۳:۱۲

در معاونت غذا و داروی اهواز برگزار شد؛

ساماندهی عرضه، توزیع، مصرف مکمل و پودرهای نیروزا در خوزستان+عکس

نحستین نشست هم اندیشی مشترک بین بخشی و برون بخشی دستگاه های ذیربط با محوریت ساماندهی وضعیت توزیع، عرضه و مصرف مکمل های ورزشی،رژیمی و غذایی در معاونت غذا و داروی اهواز برگزار شد.به گزارش ایفدانا - Ifdana، حسین عبدالعزیزی/ نحستین نشست هم اندیشی مشترک بین بخشی و برون بخشیدستگاه های ذیربط با محوریت ساماندهی وضعیت توزیع ، عرضه و مصرف مکملهای ورزشی،رژیمی و غذایی در سالجاری در معاونت غذا و داروی اهواز برگزار شد.DSC_0890-300x170 ساماندهی عرضه، توزیع، مصرف مکمل و پودرهای نیروزا در خوزستان+عکس

آموزش همگانی و تشکیل تیم های مشترک بازرسی از باشگا های ورزشی

جلسه ساماندهی عرضه، توزیع و مصرف مکمل و پودرهای نیروزا با حضور دکتر سجاد بهمئی بازرس هیات پزشکی ورزش و‌جوانان خوزستان، دکتر حسین برزگر معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، نمایندگان معاونت های غذا و دارو، درمان، بهداشت و اداره ورزش و جوانان استان در معاونت غذا و داروی اهواز برگزار شد.

دکتر حسین برزگر معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز در حاشیه این جلسه با تاکید  بر اهمیت نقش آموزش همگانی گفت: در این جلسه مقرر شد آموزش همگانی ورزشکاران در زمینه مکمل های ورزشی توسط کارشناسان معاونت های غذا و دارو، درمان، هیات پزشکی سازمان ورزش و جوانان با تشکیل تیم های مشترک انجام شود.

وی ادامه داد: همچنین مقرر شد گشت های مشترک با همراهی دستگا ه های مسئول در این زمینه فعالیت گسترده ای صورت گیرد.

معاون غذا و داروی اهواز همچنین بر رویکردهای ارتقاء سطح آگاهی عمومی و نظارت و ارزیابی مکمل ها در تمامی سطوح با مشارکت تمامی ذینفعان به عنوان‌یکی از فرآورده های سلامت که سلامت جوانان و نوجوانان را تحت تاثیر قرار می دهد تاکید کرد.

دکتر برزگر  در پایان افزود: تنها داروخانه ها محل عرضه مکمل ها هستند و هیچ جای دیگر به جز داروخانه ها اجازه عرضه و توزیع مکمل ها را ندارد.DSC_0890-300x170 ساماندهی عرضه، توزیع، مصرف مکمل و پودرهای نیروزا در خوزستان+عکس

تاکید بر ساماندهی مراکز فروش مکمل های مجاز و جمع آوری مراکز فروش غیرمجاز

دکتر سجاد بهمئی بازرس هیات پزشکی ورزش و‌جوانان خوزستان نیر در این جلسه گفت:با توجه به اینکه یکی از مهمترین آسیب ها و تهدیدات مهم در حوزه ورزش استفاده غیرمجاز از مکمل ها است، لذا برای جلوگیری از به خطر افتادن سلامت مردم به ویژه جوانان می بایست حتما اقدامات شایسته ای در این زمینه برای رفع این آسیب ها و تهدیدات انجام شود.

وی ساماندهی مراکز فروش مکمل های مجاز و جمع آوری مراکز فروش غیرمجاز در سطح استان را از مهمترین اقداماتی عنوان کرد که می توان در این زمینه انجام داد.

بازرس هیات پزشکی ورزش و‌جوانان خوزستان تاکید کرد: با توجه به بازرسی هایی که توسط هیات پزشکی ورزش استان انجام شده است دلیل بسیاری از این ناهنجاری ها عدم آگاهی افراد به ویژه جوانان تشخیص داده شده است که با یکسری آموزش ها و کلاس های آموزشی می توان جلوی عرضه این موارد را گرفت.

دکتر بهمئی در پایان یادآور شد:  از سازمان غذا و داروی خوزستان به دلیل پیگیری و بازرس های مناسب از باشگاه های ورزشی قدردانی می کنیم.

مهندس موسی ظهیری نژاد دبیر کمیته تخصصی مبارزه با قاچاق فراورده های سلامت محور استان خوزستان هم در این جلسه گفت: اطلاع رسانی به باشگاه ها، ورزشکاران و مردم با اولویت معرفی برچسب اصالت و سلامت و عوارض ناشی از مصرف مکمل های غیرمجاز از مهمترین موارد  ساماندهی عرضه، توزیع و مصرف مکمل و پودرهای نیروزا در سطح استان است.

وی در ادامه  انجام بازدیدهای مشترک با حضور نمایندگان درگیر در مبارزه با قاچاق و پیگیری تعطیلی مراکز غیرمجاز مکمل  و پوردهای نیروزا از طریق کمیته تخصصی مبارزه با قاچاق استان را از مهمترین موضوعات این جلسه بیان کرد.

تاکید بر تقویت فروش مکمل های ورزشی در داروخانه های منتخب

دکتر حسین هادوی مدیر نظارت بر دارو و فراورده های بیولوژیک معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز هم در این جلسه گفت: یکی از چالش های موجود، نظارت بر زنجیره سالم تامین مکمل های ورزشی از تولید تا توزیع و مصرف است.DSC_0890-300x170 ساماندهی عرضه، توزیع، مصرف مکمل و پودرهای نیروزا در خوزستان+عکس

وی افزود: در همین راستا برای ساماندهی مکمل های ورزشی اقداماتی همچون  توزیع بروشورهای آموزشی در سطح باشگاه های ورزشی، ایجاد گشت های نظارتی مشترک از باشگاه های ورزشی، تقویت فروش مکمل های ورزشی در داروخانه های منتخب، تداوم تشکیل کمیته مشترک معاونت های اجرایی دانشگاه و فدراسیون پزشکی جهت نحوه صحیح مصرف مکمل در باشگاه ها در دستور کار  کارگروه قرار گیرد.

ساماندهی وضعیت عرضه مکمل های ورزشی، رژیمی، تغذیه ای و خدمات مشاوره ای در داروخانه های منتخب شهرستان اهواز

دکتر زینب ظاهری رییس اداره فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل های معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز گزارشی از وظایف سازمانی معاونت غذا و داروی اهوز، نتایج و پیامدهای حاصل از انجام این وظایف، چالش های پیشروی انجام وظایف سازمانی و انتظارات از سایر ادارات و سازمان ها مرتبط را مطرح کرد.

وی همچنین گزارشی از برنامه اختصاصی معاونت غذا و داروی اهواز با عنوان ((ساماندهی وضعیت عرضه مکمل های ورزشی، رژیمی، تغذیه ای و خدمات مشاوره ای در داروخانه های منتخب شهرستان اهواز)) در سالجاری ارائه کرد.

در پایان یادآور می شود:  در این جلسه دکترناصر ضیغمی معاون فنی معاونت بهداشتی هم بر تاثیرپذیری مکمل های ورزشی، رژیمی و غذایی بر سلامت نوجوانان و جوانان تاکید کرد.

انتهای پیام/