کد خبر : 18149 تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ ۰۹:۳۷

کارشناس دارویی معاونت غذا و دارو اراک :

خود درمانی در میان بزرگسالان

دکتر خدایار عنوان کرد: خود درمانی به عنوان یکی از رفتار های پر خطر در میان بزرگسالان در نظر گرفته می شود.به گزارش ایفدانا - Ifdana، به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو اراک فدکتربیتا خدایار کارشناس دارویی معاونت غذا و دارو ارک بیان کرد :بر اساس مقاله ای از ژورنال Journal of Adolescent health در سال 2014 بیشترین موارد خود درمانی مربوط به داروهای OTC  ( بدون نیاز به تجویز پزشک ) می باشد  و از میان داروهای نسخه ای مربوط به آنتی بیوتیک ها و مسکن ها می شود. بیشترین موارد مربوط به مصرف دارو به منظور رفع سر درد، آلرژی و تب بوده است.مطالعات نشان داده است که جنس و سن در میزان مصرف نقش موثری داشته است به گونه ای که خوددرمانی در جنس مونث و سنین بالاتر بیشتر بوده است.

دکتر خدیار تشریح کرد:خود درمانی به درمان بیماری ها و علائمی که توسط خود بیمار تشخیص داده شده اند ویا مصرف داروهایی که تایید شده و بدون نسخه در دسترس هستند ( OTC  ) اطلاق می شود. خود درمانی به عنوان یکی از رفتارهای پر خطر در میان بزرگسالان در نظر گرفته می شود. فاکتورهای مختلفی در تاثیر گذاری بر خود درمانی در میان بزرگسالان گزارش شده است. نگرش مثبت بر مراقبت از خود و اعتماد به نفس بالا در تسلط بر علوم دارویی نقش مهمی در خود درمانی و استفاده نادرست از دارو ها دارد.

وی افزود: بزرگسالان داروها را بدون نسخه استفاده می کنند، گاه از نسخه های قدیمی استفاده کرده و داروهای خود را با دوستان و خویشاوندان به اشتراک می گذارند و نیز از داروهای اضافه از قبل که از نسخه های قبلی در خانه مانده است استفاده می کنند. اگرچه مسئولیت پذیری بزرگسالان در برابر مصرف دارو بیشتر است اما ریسک های احتمالی همراه با خود درمانی می تواند منجر به مصرف نادرست، مصرف بیش از اندازه و مصرف سوء داروها شود.

کارشناس دارویی معاونت غذا و دارو ادامه داد: داروهای OTC ( ضد آلرژی ها، داروهای مربوط به سرما خوردگی و مسکن ها) و داروهای نسخه ای ( آنتی بیوتیک ها، اپیوئیدها و خواب آورها) بیشترین مصرف خود درمانی را داشته اند.

وی ادامه داد:این مطالعه نشان داده است که داروسازان، پدر و مادر و دوستان به عنوان منابع اصلی اطلاعات دارویی شناخته شده اند و موارد اصلی سوال ها در رابطه با سر درد، سرما خوردگی و مشکلات قاعدگی بوده است.

دکتر خدایار همچنین یادآور شد: با توجه به مشکلاتی که مصرف دارو بصورت خودسرانه و بدون تشخیص پزشک برای بیمار بوجود می آورد توصیه میگردد بجز استفاده از داروهای بدون نیاز به تجویز (OTC  ) از مصرف سایر داروها بدون مشخص شدن علت بیماری و تجویز پزشک خودداری گردد .

انتهای پیام/

رسول غفاری