کد خبر : 17949 تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۲ فروردین ۱۳۹۷ ۱۵:۱۱

در استان آذربایجان غربی؛

بازدید سرزده و صمیمی معاون غذا و داروی ارومیه در نخستین روز از تعطیلات نوروزی 1397

ساعت 17 عصر (یکم فروردین ماه 1397) اولین روز، اولین ماه، اولین فصل سال است، در حالی که خانواده ها در خیابان‌های شهر مشغول عبور و مرور برای انجام دید و بازدید نوروزی هستند؛ مقابل ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی استان آذربایجان غربی، تیم بازرسی متشکل از معاون غذا و دارو، مدیر دارو، مدیر تجهیزات پزشکی و هیات همراه در حال آماده شدن برای یک بازدید سرزده هستند.به گزارش ایفدانا - Ifdana از روابط عمومی معاونت غذا و داروی ارومیه

ساعت 17 عصر (یکم فروردین ماه 1397) اولین روز، اولین ماه، اولین فصل سال است، در حالی که خانواده ها در خیابان‌های شهر مشغول عبور و مرور برای انجام دید و بازدید نوروزی هستند؛ مقابل ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی استان آذربایجان غربی، تیم بازرسی متشکل از معاون غذا و دارو، مدیر دارو، مدیر تجهیزات پزشکی و هیات همراه در حال آماده شدن برای یک بازدید سرزده هستند.

دکتر جلال غفارزاده معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان آذربایجان غربی در ابتدا به صورت سر زده از همکاران شیفت واحد حفاظت دانشگاه بازدید و ضمن تشکر از زحمات همکاران با اهدا گل فرا رسیدن سال نو را تبریک گفت.

بدون مقصد از قبل تعیین شده راهی می‌شویم. دکتر غفارزاده در مسیر حرکت، به تعطیلی ایام نوروز و احتمال رجوع بیماران به مراکز درمانی و داروخانه ها اشاره می کند و می‌گوید: ارائه خدمات مراکز درمانی و «دولت تعطیل نیست» باید در این ایام بیش از پیش در جهت ارتقاء دسترسی سريع و آسان عموم مردم استان به خدمات داروئی مطلوب و شايسته گام برداریم و با تحقق آن به تعهدات خود نسبت به ارائه دارو و خدمات  مورد نیاز مردم عمل کنیم.

در خلال این گفتگوها از مقابل دو مرکز درمانی پر مراجعه کننده، آیت ا... طالقانی و آیت ا... مطهری ارومیه عبور کردیم. بنا به پیشنهاد معاون غذا و داروی ارومیه و به دلیل اهمیت این مراکز، از هر دو بیمارستان به لحاظ خدمات دارویی، تجهیزات پزشکی مورد بازرسی قرار گرفت.

معاون غذا و داروی ارومیه به دلیل حساسیت و تعدد مراجعین بخش های اورژانس آیت ا... طالقانی و آیت ا... مطهری را در اولویت بازدید خود قرار می دهد و از نزدیک خدمات دارویی و ملزومات پزشکی مصرفی ارائه شده به بیماران را مورد توجه و نظارت قرار می دهد.

دکتر جلال غفارزاده و هیات همراه ضمن بازدید از بخش های دیالیز، NICU، انبار دارویی، داروخانه های مرکزی بیمارستان ها، تجهیزات و دستگاه های موجود و... از نزدیک نحوه تکریم ارباب رجوع و ارائه خدمات دارویی را بررسی و جویان مشکلات موجود شد.

در حین بازرسی از بیمارستان آیت ا... مطهری مطلع می شویم که شهریاری استاندار استان آذربایجان غربی نیز جهت رفع مشکلات مردمی به صورت سرزده از این بیمارستان در حال بازدید است. دکتر غفارزاده معاون غذا و دارو ضمن همراهی ایشان، فرصت را غنیمت شمرده و به برخی مشکلات موجود استان اشاره و وی را در جریان امور قرار می دهد.  

ساعت حدود 21 شب است، در حال عبور از خیابان‌ های ارومیه هستیم که یکی از اعضای تیم بازرسی تابلوی یک داروخانه را نشانمان می‌دهد و از آنجایی که بازدیدها کاملا سرزده بود و مکان مشخصی از قبل تعیین نشده بود، به سمت داروخانه به راه افتادیم و تیم بازرسی وارد داروخانه شدند.

از پشت پیشخوان نظاره‌گر نحوه ارائه خدمات هستیم. جویای دکتر داروساز داروخانه شدیم. داروساز در حال بررسی نسخ بیماران و ارائه مشاوره دارویی بود. به پشت پیش خوان، محل قفسه‌ها و انبار دارویی هدایت شدیم.

دکتر غفارزاده در خصوص نحوه و فرآیند ارائه خدمات سوالاتی پرسید، سپس گفتگوی صمیمی و فنی در حوزه دارو ادامه یافت. داروساز داروخانه در خصوص ثابت شدن وضعیت دارو توضیح می‌داد که با همت مسئولین در حوزه غذا و دارو، هیچ گونه کمبود دارویی ایرانی نداریم. دکتر داروساز داروخانه در ادامه در خصوص همکاری خوب و جدیت معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان در تامین داروهایی که کمبود کشوری دارند تشکر ویژه نمود.

در ادامه تیم بازرسی بر حضور فعال داروسازان و نسخه پیچ تحت نظارت مسئول فنی داروخانه، نحوه انبار و نگهداری داروها، نحوه ارائه خدمات دارویی، مشاوره دارویی، سیستم الکترونیکی ثبت نسخ، وضعیت ملزومات مصرفی پزشکی، نحوه کارکرد و نگهداشت تجهیزات پزشکی و... نظارت نمود.

دکتر غفارزاده در پایان بر اهمیت کار داروسازان تاکید کردند و گفتند: افراد شاغل در داروخانه در تکمیل چرخه درمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. حضور فعال داروسازان و ارتباط نزدیک با بیمار در مصرف منطقی و صحیح دارو توسط بیمار و کاهش عوارض و اشتباهات دارویی نقش بسیار مهمی دارد.

گفتنی است در ادامه این بازدید تیم بازرسی تا پاسی از شب از چند داروخانه در سطح شهر بازدید نمودند و از نزدیک از وضعیت ارائه خدمات دارویی به بیماران، جویا شدند.