کد خبر : 17829 تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ ۱۰:۳۱

کارشناس مسئول نظارت بر داروخانه ها و شرکت های توزیع دارو معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول :

راههای مقابله با تداخلات دارویی را بشناسیم

کارشناس مسئول نظارت بر داروخانه ها و شرکت های توزیع دارو معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول اعلام کرد: منظور از تداخل دارویی عوارض ناخواسته ای است که از ترکیب و مصرف هم زمان دو یا چند دارو ناشی می شود و باید راههای مقابله با آن را بشناسیم.به گزارش ایفدانا - Ifdana ، به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو،الناز بهروز، اظهار داشت:در هنگام مصرف داروها باید در نظر داشته باشید که اگر هم زمان چند دارو مصرف می کنید این داروها می توانند با هم تداخل داشته باشند و اثر همدیگر را افزایش یا کاهش دهند.همچنین داروهایی وجود دارد که با برخی از مواد غذایی تداخل دارند و می توانند سبب بروز مشکلاتی در فرد مصرف کننده بشوند.

در ادامه دکتر بهروز انواع تداخلات دارویی را بیان کرد: تداخلات دارویی می تواند از داروهای مختلف، داروهای تجویز شده توسط پزشک با داروهای بدون نسخه، داروهای شیمیایی با داروهای گیاهی، داروهای مکمل و حتی مکمل های ویتامینی و همچنین داروها با برخی از مواد غذایی رخ دهد.

دکتر الناز بهروز نكاتی در خصوص تداخلات دارویی یا غذایی احتمالی با داروی تجویز شده برای بیمار را برشمرد و گفت:

1) شير و آنتی اسيدها با بعضی از آنتی بيوتيک ها مانند تتراسایکلین تداخل دارد و اثر آنها را از بين می برند.

2) آسپرين اثر داروهای ضد انعقاد را شدت می بخشد و باعث خونريزی می گردد.بنابراین با مشورت پزشک و یا داروساز باید بین مصرف این داروها فاصله مناسب رعایت گردد.

3) بعضی از داروهای خواب آور را نبايد با ساير داروهای آرام بخش و يا مسكن ها استفاده كرد.

4) آب گریپ فوروت با برخی از داروهای پایین آورنده چربی خون تداخل دارد و هنگام مصرف باید با پزشک معالج مشورت گردد.

5) در صورت تجویز همزمان کلسیم و آهن، حتماً فاصله زمانی مناسب بین مصرف این دو فرآورده رعایت شود.

6) بهترین زمان مصرف آهن با معده خالی یا همراه با فرآورده های اسیدی مانند ویتامین c است.برای جذب بهتر آهن حداقل تا دو ساعت از مصرف شیر، پنیر، ماست، تخم مرغ، اسفناج، چای، قهوه و حبوبات خودداری شود.

7) غذاهای حاوی اگزالات، غلات و سبوس جذب کلسیم را کاهش می دهند.

وی در پایان تأکید کرد: قبل از مصرف دارو باید با پزشک يا داروساز مشورت نمود و یا با شماره تلفن 190 مركز اطلاعات دارويی و سموم دانشگاه علوم پزشکی دزفول تماس گرفته شود.