کد خبر : 17213 تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ ۱۱:۵۱

یادداشتی به قلم مهندس حسین عبدالعزیزی

اصلاح سیاست های کلان اقتصادی رمز پیشگیری از قاچاق است

مهندس حسین عبدالعزیزی کارشناس فعال  رسانه ی خوزستان در زمینه راهکارهای پیشگیری از قاچاق کالا و ارز گفت: اصلاح سیاست های کلان اقتصادی رمز پیشگیری از قاچاق است.به گزارش ایفدانا - Ifdana،  مهندس حسین عبدالعزیزی کارشناس فعال رسانه ی خوزستان در یادداشتی نوشت: همانطور که رهبر انقلاب بارها تاکید کرده اند پدیده شوم قاچاق از عواملی است که به تولید داخلی ضربه اساسی وارد کرده و در پی آن مسأله اشتغال در کشور نیز دچار آسیب جدی دیده است و لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی در گرو مقابله قاطعانه و سرسختانه با قاچاق کالا و ارز است و برای تحقق این مهم  مسوولان امر با بسیج همگانی باید اولویت را توجه به معیشت مرزنشینان و رفع محرومیت در مناطق مرزی  قرار دهند، همچنین  برای رسیدن به هدف‌های اقتصاد مقاومتی می بایست با پیگیری مشاغل خانگی در شهرها، روستاها و احیاء  انواع  تولیدات دامی، باغی و طیور در روستاها تا حدودی معضل بیکاری را مرتقع کرد تا بتوانیم به صورت ریشه ای معضل قاچاق را در کشور  و به ویژه در استان خوزستان حل کنیم.

بی شک حمایت از تولید و نظارت بر شفاف سازی گردش کالا در سطح عرضه استان خوزستان و همچنین تدوین قانون حمایت از مرزنشینان و  اعطای تسهیلات و معافیت های ملوانی، مرزی و شرایط تجارت پاک در صادرات کالا با استفاده از فرصت هایی همچون ایجاد بازاریابی و صادرات کالاهای ایرانی در خارج از کشور به این مرز نشینان داده می شود، ضمن ایجاد درآمد مناسب و بهتر برای خود برای توسعه هر چه  بیشتر اقتصاد کشور استفاده کنند.

همچنین در سال‌های اخیر همواره موضوع قاچاق کالا و راهکارهای مقابله با آن از جمله مهم ترین چالش های اقتصادی در برنامه اصلی اقتصاد کشور مطرح و در دستور کار دولت ها قرار گرفته است. این موضوع از سال های دور گریبان گیر اقتصاد کشور است، اما سالیان اخیر باتوجه به تشدید مسائل و مشکلات گسترده ضربه به تولید داخلی و ایجاد اشتغال برای نیروی کار فعال به ویژه  اقشار تحصیل کرده، از اهمیت بیشتری برخوردار شده است. چراکه امروزه مشخص شده که تا زمانی که سودآوری قاچاق کالا بیشتر از تولید و عرضه محصولات تولید داخل است، صرف مبارزه فیزیکی با محصولات قاچاق موجب بهبود این مشکل نمی شود. حتی با فشار بیشتر و افزایش کنترل، نظارت و بازرسی، محصولات قاچاق با روش های دیگر در اختیار متقاضیان قرار داده می شود و در نهایت هزینه های مختلف مبارزه با قاچاق موجب کاهش بیشتر تولید داخل و تبع آن کاهش اشتغال نیروی کار می شود.

ناگفته نماند زمانی که جنس خارجی وارد کشور  شد حالا چه از مبادی ورودی قانونی  همچون گمرک و امثال اینها، چه از مبادی قاچاق که متأسّفانه خیلی هم زیاد است،  تولید داخلی آسیب می بیند و نتیجه آن بیکاری است و  رکود بر کشور حاکم می شود،

همچنین وضع معیشتی نیز سخت تر  خواهد شد که مسوولان امر باید برای این مهم چاره ای بیاندیشند. البته باید اذعان کرد که از مصداق های تحقق اقتصاد مقاومتی جلوگیری از واردات بی رویه کالاها و اجناسی است که ضرورتی به واردات آن نیست و باید تاکید شود که تمامی باید منافذ کشور به روی کالای قاچاق بسته شود و مسولان امر هم به فکر  اشتغال جوانان  باشند.

همچنین قاچاق کالا باعث از بین رفتن فرصت های شغلی زیادی شده که بیشترین قاچاق در زمینه های پوشاک و لوازم آرایشی بهداشتی بوده که موجب کاهش ظرفیت تولید کارخانه ها شده است و این مهم یکی از راههای ضربه زدن دشمن به اقتصاد کشور است.

البته اهمیت اقتصاد برای هر کشور امری بدیهی است و قطعا داشتن اقتصادی پویا مولفه ها و آسیب هایی هم دارد و سال‌هاست استکبار جهانی و در رأس آن آمریکا یکی از راههای مبارزه با کشور را مبارزه اقتصادی از طریق تحریم انتخاب کرده تا به ارکان نظام آسیب جدی وارد کنند. آن‌ها دیدند، جنگ نظامی فایده‌ای ندارد و گروه‌هایی مثل داعش علی‌رغم سه سال تلاش موفق نشدند و پوزه آن‌ها به خاک مذلت کشیده شد. آن‌ها وقتی از جنگ نظامی نتیجه نگرفتند به سراغ اقتصاد و فرهنگ ما آمدند.

باید تاکید شود که کنترل مبادی های ورودی و خروجی های استان راهکای برای کاهش قاچاق به شمار می رود این درحالی است که می بایست به این مهم توجه داشت که قاچاق کالا و ارز در جامعه جرم است و پیامدهای ناگواری نیز به دنبال دارد که بیکاری جوانان، ترویج فرهنگ مصرف گرایی و تجمل گرایی، فساد اداری و ایجاد مشاغل کاذب و سلب اعتماد مردم از جمله آنهاست و چنانچه بخواهیم با این این پدیده شوم  به شکل جدی مقابله کنیم خانواده، مدرسه، رسانه ها، نیروی انتظامی و دستگاه قضا باید نهایت توان و ظرفیت خود را به کار گیرند.

البته تمامی دستگاه‌های اجرایی استان با بسیج همگانی نیز  بر اساس تجربیاتی که دارند نسبت به شناسایی خلاءها و موانع پیش روی قاچاق کالا و ارز در استان اقدام کنند تا بتوانیم گام های بلندتری در این زمینه برداریم.

همچنین باید توجه داشت که تداوم اقدامات ناکارآمد در مبارزه فیزیکی با قاچاق کالا و عدم توجه به اصلاح سیاست های کلان اقتصادی، برای کاهش هزینه تولید و عرضه محصولات تولید داخلی منجر به خسارات بیشتر از ابعاد مختلف به اقتصاد کشور می شود.

برای تقویت مقابله و مبارزه با پدیدة قاچاق کالا، ابتدا باید قوانین و سپس مجریان، مراجع و نهادهای نظارتی را تقویت کرد؛ زیرا آنان همچون دیدبان های دقیق و منظمی هستند که روال و جریان امور را مرتباً نظارت کرده و مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهند تا مبادا از مسیر قانونی منحرف و یا خارج شوند.

با تقویت پایه‌ های تولید داخلی می توان از ورود کالای قاچاق جلوگیری کرد و زمینه شکوفایی اقتصادی کشور را فراهم ساخت.

 نباید فراموش کرد که پدیده شوم قاچاق کالا یکی از آفت‌های اقتصادی است که مبارزه با آن موجب تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مدنظر رهبر معظم انقلاب اسلامی می ‌شود.

حتما می بایست برنامه‌هایی عملیاتی و راهگشا برای مقابله با قاچاق تدوین و از آسیب رسیدن به تولید داخلی به طور جدی جلوگیری کرد و باید تاکید کرد که نمی شود به سادگی از کنار این موضوع عبور کرد چرا که موضوعی نگران کننده است و لازم است  تمامی دستگاه های اجرایی و متولی امر  اعم از وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و سایر دستگاه ها ، منشاء و گلوگاه‌های قاچاق سازمان یافته در کشور را شناسایی و با آن به شدت برخورد کنند.

براساس گفته کارشناسان صنعت نساجی یکی از صنایع پراهمیت و اشتغال زا در کشور است که واردات قاچاق در این صنعت باعث آسیب و لطمه فراوان به تولید و اشتغال در این بخش شده است. البته مجددا تاکید می شود اقتصاد مقاومتی و مبارزه با قاچاق کالا راهکار حل مشکلات کشور است.

همچنین باید تصریح کرد که توسعه صنایع کوچک راهکار رفع مشکل اشتغال در جامعه است زیراکه  همیشه نباید توجه ما به ایجاد صنایع بزرگ و عظیم باشد بلکه با ایجاد صنایع کوچک علاوه بر اینکه می‌توان اشتغال های زیادی در جامعه فراهم کرد، می‌توان زمینه مشارکت مردم در تحقق اقتصاد مقاومتی را نیز فراهم کرد.

متأسفانه برخی افراد برای سودجویی خود، بدون در نظر گرفتن آسیب های فراوانی که این کار به اقتصاد کشور وارد می‌کند، اقدام به قاچاق کالا می‌کنند. ناگفته نماند که برخی مسئولان دولتی نیز عزم جدی برای مبارزه با قاچاق کالا ندارند

همچنین کارشناسان  دینی براین باورند که پدیده قاچاق یک عمل خلاف شرع بوده که ضربه مهلکی را به اقتصاد و هویت ملی کشور وارد کرده است و در صورت مقابله نشدن با آن، زمینه ساز تضعیف تولید داخلی و ترویج اشتغال ناسالم می شود.

البته تشویق مصرف کنندگان به تولید داخلی، افزایش تعرفه های کالاهای غیر ضروری خارجی و غیره نیز از جمله راهکارهای حمایت از تولید داخلی و جلوگیری از قاچاق کالا به شمار می رود.

اما راهکار جلوگیری از قاچاق کالا راه اندازی شبکه ملی اطلاعات است و باید اذعان کرد که تمامی مشکلات کشور ناشی از نبود فیلترینگ پیام رسان خارجی که به گفته کارشناسان آی تی 60 درصد پنهای باند اینترنت کشور را به خود اختصاص داده اند و به راحتی بازار کشور ما را تسخیر کرده است و قاچاق کالاها به راحتی در این شبکه ها در حال تبلیغ و گسترش است.

و در پایان امیدواریم مسئولان امر چاره ای برای تحقق این مهم بیاندیشند و حتما می بایست روی پیام رسان های داخلی سرمایه گذاری کرد تا بتوانیم شاهد رشد، شکوفایی و پیشرفت کشور، کاهش قاچاق و افزایش آمار اشتغال زایی باشیم.

انتهای پیام/