کد خبر : 17169 تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶ ۱۴:۳۴

مهندس حسین عبدالعزیزی:

افزودنی های غذایی که باعث آلرژِی و سرطان می شوند

کارشناس بهداشت مواد غذایی هشدار داد: افزودنی های غذایی که باعث آلرژِی و سرطان می شوند.مهندس حسین عبدالعزیزی کارشناس بهداشت مواد غذایی در گفت و گو با پایگاه خبری ایفدانا، اظهار کرد: افزودنی‌ها در حفظ سلامت و جاذبهٔ موادغذایی در مسیر انتقال به مراکز فروش  مؤثر هستند.

وی افزود: این افزودنی‌ها، با بهبود طعم، رنگ، افزایش مدت زمان پایداری و قوام محصولات غذائی، باعث ارتقاء کیفیت و جاذبهٔ بیشتر آنها می‌شوند.

این کارشناس ادامه داد:  افزودنی‌ها در سال های گذشته در امر نگهداری، طعم‌دهندگی، ترکیب، قوام و رنگ موادغذائی تأثیر به‌سزایی دارند و نقش مهمی را برای جلب جبران کمبود موادغذائی ایفا می‌کنند.

حسین عبدالعزیزی با بیان اینکه این مواد افزودنی جوابگوی نیاز مصرف‌کنندگان در تمامی فصول سال برای دستیابی به غذایی سالم، اشتهاآور و قابل تهیه هستند، اظهار کرد: امروزه افزودنی‌های رنگی و مصرفی در موادغذائی، بیش از هر زمان دیگر تحت نظارت و بررسی قرار دارند.

کارشناس بهداشت مواد غذایی با اشاره به اینکه نیتریت و نیترات سدیم علاوه بر تشدید طعم و رنگ سوسیس و کالباس می توانند مانع فعالیت سم بوتولیسم که سمی کشنده است شوند، خاطرنشان کرد: همچنین به گفته متخصصان تغذیه این افزودنی ها می توانند در گوارش نوعی ماده سرطان زا تولید کنند.

وی همچنین در ادامه گفت: البته نیترات سدیم ها جزء افزودنی های مجاز هستند اما استفاده بی رویه از آنها در دراز مدت می تواند منجر به ایجاد می شود.

این کارشناس تاکید کرد: مصرف بی رویه محصولات دارای نیتریت و نیترات در دراز مدت باعث سرطان می شود. این افزودنی ها دستاورد کشورهای غربی هستند که استفاده از آنها در حد استاندارد خطری ندارد.

حسین عبدالعزیزی در پایان تصریح کرد: برخی پزشکان نیز براین باورند که بعضی افزودنی ها همچون مواد افزودنی موجود در پفک، ساندیس ها و نوشابه ها می توانند آلرژی ایجاد کنند.

انتهای پیام/