کد خبر : 16815 تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ ۱۲:۰۵

کارشناس اداره تحقیق، توسعه، آموزش مردمی و اطلاع رسانی دارو و سموم معاونت غذا و داروی اهواز توصیه کرد:

برخی نکاتی که در بیمارن مصرف کننده نیتروگلیسیرین باید توجه شود

کارشناس اداره تحقیق، توسعه، آموزش مردمی و اطلاع رسانی دارو و سموم معاونت غذا و داروی اهواز توصیه کرد: نکاتی که در بیمارن مصرف کننده نیتروگلیسیرین باید توجه شود.به گزارش ایفدانا - Ifdana، به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و داروی اهواز، دکتر پریسا اعتصام کارشناس اداره تحقیق، توسعه، آموزش مردمی و اطلاع رسانی دارو و سموم معاونت غذا و داروی اهواز گفت:  نیتروگلیسیرین یکی از داروهای ضد آنژین و گشاد کننده عروقی است که به اشکال دارویی مختلف و به منظور تعدادی کاربرد گوناگون در بازار کشور موجود می باشد.

وی افزود: این دارو برای آنژین، بیماری شریان کرونر، ریلکس شدن(شل شدن) رحم و ... به کار میرود. پماد نیتروگلیسیرین برای فیشرهای مزمن مقعد ممکن است استفاده شود.

دکتر اعتصام بیان کرد: در صورت مصرف این دارو از مصرف داروهایی مانند سیلدنافیل و تادالافیل جدا خودداری کنید.

این کارشناس عنوان کرد: در بیمارانی که نیتروگلیسیرین مصرف می کنند معمولا باید یک دوره بدون نیترات در فرد(10-12 ساعت) درروز باشد تا بدن به اثرات دارو تحمل نکند لذا در صورتیکه پزشک شما ساعت مصرف خاصی برای داروی شما ذکر کرد خود سرانه آن را تغییر ندهید.

وی ادامه داد: در بیمارانی که برا مدت طولانی نیتروگلیسیرین مصرف کرده اند معمولا قطع دارو باید تدریجی باشد و خودسرانه به هیچ وجه نباید دارو را قطع نمود.

این کارشناس  اظهار کرد: در قرص های زیر زبانی نیتروگلیسیرین اثر دارو بعد از حدود 1-3 دقیقه بعد ایجاد می شود.

دکتر اعتصام گفت: در صورت مصرف این دارو باید ضربان قلب و فشار خون باید چک شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از مصرف جین سنگ آمریکایی،افدرا، زنجبیل،شیرین بیان(ممکن است باعث بدتر شدن فشار خون بالا شود)، گیاه پروانش، زالزالک وحشی(ولیک)خودداری شود.

انتهای پیام/