کد خبر : 16765 تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ۱۱:۰۸

به همت معاونت غذا و دارو تهران:

15 آذر روز حسابدار گرامی باد

یک حسابدار می‌تواند دارای تحصیلات دانشگاهی در رشته حسابداری باشد و یا این دانش را به‌صورت تجربی آموخته باشد. بسیاری از سازمان‌ها دارای بخش یا واحد مالی هستند که امور حسابداری خود را در آن انجام می‌دهندبه گزارش خبرنگار ایفدانا  به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی تهران؛ ۱۵ آذر هرسال روز حسابدار در ایران است. این روز در گردهمایی ۱۳ آذر ۱۳۸۶ نهادهای حسابداری ایران شامل انجمن حسابداران خبره ایران، جامعه حسابداران رسمی ایران - به‌عنوان دو انجمن ایرانی عضو آیفک - انجمن حسابداری ایران، انجمن مدیران مالی و سازمان حسابرسی به این عنوان نامگذاری شد.

حسابدار به فارسی دَری و تاجیکی «محاسب» شخصی است که عملیات حسابداری را در مؤسسات و سازمان‌ها انجام می‌دهد. یک حسابدار می‌تواند دارای تحصیلات دانشگاهی در رشته حسابداری باشد و یا این دانش را به‌صورت تجربی آموخته باشد. بسیاری از سازمان‌ها دارای بخش یا واحد مالی هستند که امور حسابداری خود را در آن انجام می‌دهند. امروزه اکثر حسابدارها از نرم‌افزارهای حسابداری استفاده می‌کنند.

 در ایران، این افراد سابقاً عنوانشان میرزا بوده است. بعدها دفتردار نام گرفتند و امروزه به‌عنوان حسابدار فعالیت می‌کنند. البته نسل جدید به‌جای چرتکه از ماشین‌حساب یا ماشین‌های الکترونیکی استفاده می‌کنند و سروکارشان با رایانه است اما این پیشرفت بیشتر شامل ابزار کار می‌شود. دانش حسابداری در سال‌های اخیر تغییرات چندانی نیافته ‌است.

 فدراسيون بین‌المللی حسابداران(IFAC)  در سال 2007 و در سی‌امین سالروز تأسیس خود دومين يكشنبه ماه دسامبر (اواخر آذر) هرسال را به‌عنوان هفته جهاني حسابداري انتخاب و به تمام اعضاي خود در سراسر جهان پيشنهاد كرده كه در اين هفته با برگزاري مراسم ویژه‌ای از حسابداران تجليل به عمل‌آورند و از سوي ديگر حرفه حسابداري و نقش حسابداران را در فعالیت‌های اقتصادي و اجتماعي به عموم بشناسانند.

 اين فدراسيون هرسال از دبیر کل جوامع حرفه‌ای عضو براي گردهمايي دریکی از كشورها و به ميزباني انجمن يا جامعه آن كشور دعوت به عمل می‌آورد. اين فدراسيون داراي 163 انجمن حرفه‌ای عضو از 125 كشور جهان است و جمعاً حدود 5/2 ميليون نفر از حسابداران را نمايندگي می‌کند.

تولد حسابداری در روز حسابدار و برپائی جشن حسابداران را به جامعه حسابداری کشور تبریک عرض نموده، امید بر آن دارم تا جامعه حسابداری و حسابرسی بتواند مناسبات حساب‌وکتاب را در عرصه ایران برقرار نماید. روز حسابدار بر همه حسابداران و حسابرسان پیروز باد.