کد خبر : 16519 تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ۰۹:۴۹

کارشناس کمیته تجویز و مصرف منطقی دارو سازمان غذا و دارو:

عدم اثر بخشی آنتی بیوتیک در درمان سرماخوردگی/ تا کید بر کامل کردن دوره مصرف دارو

کارشناس کمیته تجویز و مصرف منطقی دارو سازمان غذا و دارو گفت: در سرماخوردگی معمولی مصرف آنتی بیوتیک هیچگونه اثری ندارد  ضمن آنکه در صورت تجویز دارو برای بیماره باید دوره مصرف را کامل کرد.کارشناس کمیته تجویز و مصرف منطقی دارو سازمان غذا و دارو که بمناسبت "هفته جهانی آگاه سازی آنتی بیوتیک"  با خبرنگار پایگاه خبری سازمان غذا و داروایفدانا "  گفتگو می کرد با بیان اینکه در کشور ما از منظر مصرف دارو دو مشکل مصرف خودسرانه و غیرمنطقی وجود دارد اظهار داشت: نخستین مشکل در خصوص داروهایی است که اصلا نباید استفاده شود مثلا در سرماخوردگی ساده مصرف آنتی بیوتیک هیچگونه اثری ندارد و مصرف آن کاملا غیر منطقی است  اما از طرفی موقعی که برای یک عفونت به بیمار آنتی بیوتیک تجویز می شود کامل نکردن دوره درمان می باشد که به این دو نکته حتما باید توجه ویژه ای شود.

دکتر نوشین محمد حسینی  که بمناسبت آغاز با در ادامه به داروهای کاهش دهنده قند خون، فشار خون و اعصاب و روان اشاره کرد و گفت: در این دوره مصرف  نه تنها مصرف اضافه ای نداریم بلکه در برخی موارد بیماران اصلا اطلاعی از بیماری خود ندارند و یا اینکه یکبار که به پزشک مراجعه می کنند همانطور درمان خود را ادامه می دهند بدون اینکه مراجعه دیگری داشته باشند که شاید نیاز به داروهای بیشتری داشته باشند و در خیلی از موارد کمتر از حد اصلی دارو مصرف می کنند.

وی افزود: خوشبختانه در بحث تجویز و مصف منطقی دارو چند سالی است که آموزش های مختلف شروع شده ولی یک ارگان و سازمان به تنهایی نمی تواند بلکه باید سازمان ها و ارگان های مختلف با برنامه ریزی این آموزش ها را به صورت مستمر داشته باشند تا نتایج مثبتی در فرهنگ مصرف دارو در جامعه شاهد باشیم.

دکتر محمد حسینی اظهار داشت: برنامه های مختلفی را برای فرهنگ سازی به سازمان های مختلف از جمله صدا و سیما و آموزش و پرورش داریم که باید این همکاری ها تقویت شود تا آگاهی مردم در زمینه تجویز و مصرف منطقی دارو افزایش پیدا کند.

وی گفت: برای برخی داروها با همکاری بیمه ها و معاونت درمان پروتکل دارویی توسط سازمان غذا و دارو تهیه شده است تا به راحتی تجویز و مصرف نشوند.

دکتر محمدحسینی در پایان گفت: در "هفته جهانی آگاه سازی آنتی بیوتیک"که از 22 آبان شروع شده برنامه های مختلف فرهنگ سازی توسط سازمان غذا و دارو در حال اجراست.

انتهای پیام/