کد خبر : 15581 تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۶ ۰۱:۳۷

رئیس مرکز حلال سازمان غذا و دارو در پیش نشست علمی همایش بین المللی فراورده های حلال در قشم:

موضوع قدیمی حلال در علم امروز جدید است/ ورود به حوزه های مختلف

رئیس مرکز تحقیقات حلال سازمان غذا و داروگفت: اگر چه مبحث حلال  از قدیم الایام با نظام های دینی آمیخته است لیکن در دنیای علم امروز موضوعی جدید به حساب می آید که علاوه بر حوزه های فقهی، در حوزه مهم سلامت نیز نمود بیرونی می یابد.به گزارش ایفدانا، رئیس مرکز تحقیقات حلال سازمان غذا و دارو در دومین  پیش نشست علمی همایش بین المللی فراورده های حلال مشهد در منطقه آزاد قشم اظهار داشت:  اگر چه مبحث حلال  از قدیم الایام با نظام های دینی آمیخته  است لیکن در  دنیای علم امروز موضوعی جدید به حساب می آید که علاوه بر حوزه های فقهی، در حوزه مهم سلامت نیز نمود بیرونی می یابد.

دکتر بهروز  جنت  با اشاره به اینکه چند سالیست که که جهان اسلام توجه ویژه خود را به موضوع فراورده های حلال معطوف کرده است گفت: به دلیل تلاشهای صورت گرفته در حال حاضر همه دنیا با واژه حلال آشنا هستند اما واقعیت این است که تداخل این موضوع مهم با مباحث علمی و پژوهش های  نظری و تجربی طفلی نوپا به حساب می اید که در آغاز راه رشد، پویایی و بالندگیست.

رئیس مرکز تنقیقات حلال سازمان غذا و دارو ب در ادامه به  اهم مباحثی که در این جلسه مطرح می شود نیز پرداخت و از  مروری بر حضور ژلاتین در دنیای حلال، حلال و E numbers، استحاله و علوم تجربی تحت این عناوین نام برد.

به گفته دکتر جنت نوشیدنی ها و الکل، تشخیص منشا روغنهای حیوانی، شوینده های پاک، روشهای تجزیه و تحلیل سندیت حلال، تشخیص منشا بافتی ژلاتین گاوی، تشخیص منشا حیوانی ژلاتین ، حلال دریایی  و تشخیص نوع ذبح حیوان با آنالیز بیو مارکر های شیمی از جمله دیگر مباحثی است در که در این نشست بدانها پرداخته خواهد شد.

وی در بخش دیگر سخنانش ضمن اشاره به پیشگامی کشور مالزی در بین کشور های مسلمان در حوزه تولید محصولات حلال گفت: گردش مالی تجارت حلال در سال ۲۰۰۶ در جهان اسلام ۱۵۰ میلیارد دلار اعلام شده است و ایران نیز در این میان از پتانسیل بسیار خوبی برای پیشروی در این مسیر بر خوردار است.

دکتر جنت با تاکید بر اینکه بازار جهانی حلال در غذا متوقف نشده است تصریح کرد: در سالهای اخیر  حوزه های دیگری مثل دارو، آرایشی و بهداشتی،  گردشگری، ترانزیت و پوشاک و غیره نیز به این بخش وارد شده اند.

وی در پایان با بیان اینکه نشست علمی همایش بین المللی فراورده های حلال بر آن است که دغدغه  و چالش های موجود در زمینه موضو عات فقهی حلال را به تصویر بکشد عنوان داشت:  امیدواریم اقدامات کوچک ما  در این طریق روشن کننده مسیری بزرگ و موثر در  سلامت باشد.