کد خبر : 15015 تاریخ انتشار : شنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۶ ۱۴:۳۰

در استان آذربایجان غربی:

احداث آزمایشگاه تخصصی کنترل محصولات سلامت محور در منطقه آزاد ماکو

این آزمایشگاه با هدف ارتقاء زیر ساخت‌های سلامت، افزایش کیفیت کالاهای سلامت محور، افزایش صادرات و واردات و... در ابعاد 200 مترمربع در محل پایانه صادراتی منطقه آزاد ماکو احداث می شودبه گزارش ایفدانا - Ifdana از روابط عمومی معاونت غذا و داروی آذربایجان غربی:

این آزمایشگاه با هدف ارتقاء زیر ساخت‌های سلامت، افزایش کیفیت کالاهای سلامت محور، افزایش صادرات و واردات و... در ابعاد 200 مترمربع در محل پایانه صادراتی منطقه آزاد ماکو احداث می شود.

این خبر را دکتر دارائی رئیس آزمایشگاه مرجع غذا و دارو و دکتر جنت مدیر کل نظارت بر فرآورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو در نشست تخصصی با فروزان مدیر عامل منطقه آزاد ماکو اعلام کرد و گفت: تجهیز و ارتقاء آزمایشگاه کنترل محصولات سلامت محور منطقه آزاد ماکو موجب تسهیل امور تجاری و نیز امکان انجام آزمایشگاه‌های تخصصی به لحاظ فلزات سنگین و... را فراهم می‌کند.

در این بازدید که به منظور بررسی وضعیت کنترل کالاهای سلامت محور و راه اندازی آزمایشگاه تخصصی صورت گرفت دکتر بهرام دارایی ضمن تاکید بر پتانسیل‌های مناطق آزاد گفت: مسئولین ارشد شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور پیش‌تر در زمینه ایجاد زیرساخت‌های نرم افزاری و سخت افزاری در راستای افزایش ایمنی و سلامت فرآورده های وارداتی آمادگی خود را اعلام کرده اند.

وی گفت: قدم های اولیه این آزمایشگاه از سال 1395 برداشته شده است و تاکنون از پیشرفت خوبی برخوردار است.

دکتر دارایی تاکید کرد: ولی به دلیل افزایش تعداد تجهیزات و امکانات آزمایشگاهی و به لحاظ رعایت مقررات GLP باید شرایط فیزیکی و ساختمانی آزمایشگاه ارتقا یابد.

در این جلسه دکتر جنت مدیر کل نظارت بر فرآورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو گفت: آزمایشگاه کنترل غذا و داروی ارومیه به عنوان قطب سنجش باقیمانده سموم دفع آفات نباتی در کشور محسوب می شود. که امید است با همکاری مشترک و از طریق آموزش نیروهای کارشناسی، این امکانات در آزمایشگاه منطقه آزاد ماکو نیز فراهم گردد.

دکتر ملکی نژاد معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان آذربایجان غربی نیز در این جلسه ضمن تقدیر از زحمات و اقدامات ارزنده انجام یافته در منطقه آزاد ماکو، بر انجام همکاریهای مشترک در زمینه تامین امنیت کالاهای سلامت محور و آموزش نیروهای تخصصی اعلام آمادگی کرد.