کد خبر : 14901 تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۶ ۱۰:۰۶

كارشناس تجويز و مصرف منطقي داروی همدان تاكيد كرد:

داروخانه‌‌ها، تنها مكان عرضه مكملها ي سالم

كارشناس تجويز و مصرف منطقي داروی دانشگاه همدان، داروخانه‌‌ها را تنها منبع عرضه انواع مكملها ي سالم بيان كرد.به گزارش ایفدانا - به نقل از روابط عمومي معاونت غذا و داروي دانشگاه علوم پزشکی همدان،‌دكتر مجيد حنيفه مكملها راكامل كننده رژيم غذايي عنوان كرد و افزود: اين مواد شامل ويتامين، داروهاي گياهي و پروتئين هستند كه در ارتقا و بهيود عملكرد سيستم بدن نقش داشته و نبايد از آنه به عنوان جايگزين مواد غذايي استفاده كرد.

 وي با اشاره به اينكه مكمل ها بايد خوردني باشند نه تزريقي گفت: هرآنچه از اين اقلام به صورت تزريقي دريافت شود مکمل نیست و به عنوان دارو محسوب می شود.

 دكتر حنيفه تقويت سيستم ايمني، كمك به اصلاح كمبودها ي تغذيه اي، كاهش سوء آلاينده ها و برطرف كردن نياز به بعضي ويتامين ها را از موارد مصرف منطقي مكملها برشمرد.

 وي توجه به مقدار مصرف و مقدار تكميلي توصيه شده مكملها را ضروري دانست و افزود: هركدم از مكمل ها در صورت مصرف خود سرانه، بدون تجويز پزشك و مصرف بيش از حد عوارض سمي را به همراه خواهد داشت.

كارشناس تجويز و مصرف منطقي دارو با تاكيد بر پرهيز از خريد و مصرف مكمل‌ها در روزهاي ابتدايي ورزش كردن گفت: تامين نياز هاي تغذيه‌اي نوجوانان و جوانان آنها را از مصرف اين اقلام بي نياز خواهد كرد.

دكتر حنيفه با بيان اينكه ممكن است برخي تلاش كنند با تبليغات سوء نوجوانان و جوانان را مجبور به خريد مكمل‌ها كنند تاكيد كرد: خريد و مصرف داروها را با مشورت پزشك و از داروخانه‌ها تهيه كنيد.

وي افزود: كودكان و نوجوانان رشته هاي ورزشي ژيمناستيك، كشتي و ديگر ورزشها كه تاكيد بر حفظ وزن دارند بايد از طريق پزشك اين مكمل‌ها را دريافت كنند.