کد خبر : 14898 تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶ ۲۲:۱۱

مدیرکل نظارت و ارزیابی دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو:

اجازه نمی دهيم در هر بيقوله اى مواد اوليه دارو توليد كنند

مدیر کل اداره نظارت و ارزیابی بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو در نشست خبری که امروز برگزار شد، در  پاسخ به برخی ادعاهای دیده‌بان شفافیت گفت: ابتدا دیده‌بان شفافیت باید ثابت کند که شفافیت لازم در مشاوران و کارشناسان آن وجود دارد زیرا ما آن‌ها را می‌شناسیم و منافع شخصی شان را در این جنجالها میدانیم ولی لازم است تا مردم نیز آن‌ها را شناخته و از اقداماتشان در حوزه دارو باخبر شوند.به گزارش خبرنگار پایگاه خبری سازمان غذا و دارو " ایفدانا "، دکتراکبر عبدالهی اصل مدیر کل اداره نظارت و ارزیابی بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو در نشست خبری که امروز برگزار شد، در  پاسخ به برخی ادعاهای دیده‌بان شفافیت گفت: ابتدا دیده‌بان شفافیت باید ثابت کند که شفافیت لازم در مشاوران و کارشناسان آن وجود دارد زیرا ما آن‌ها را می‌شناسیم و منافع شخصی شان را در این جنجالها میدانیم ولی لازم است تا مردم نیز آن‌ها را شناخته و از اقداماتشان در حوزه دارو باخبر شوند.

وی ادامه داد: یک کارشناس دیده‌بان شفافیت که این صحبت‌ها را در مورد سازمان غذا و دارو عنوان کرده زمانی مدیر عامل تماد تولید کننده ماده اولیه مخدر در کشور بود و پس از خروج از تماد عین این کارخانه داروسازی را در بخش خصوصی تاسیس کرد . این در حالی است که دانش تولید این ماده اولیه برای تامین اجتماعی و دولت بود حالا این جوان ۲ کارخانه تولید ماده اولیه دارد. یا کارشناس دیگر کارمند اخراجی همان شرکتی است که الان در مزمت آن میگوید.

دکترعبدالهی اصل در پاسخ به این ادعا که چرا دولت داروهای گران خرج بیماران صعب‌العلاج می‌کند، گفت: ادعا می‌کنند بیمار سرطانی و صعب العلاج چون برای دولت خرج دارد دولت نباید برای او هزینه کند و او تلف شود. این در حالی است که در آمریکا سرانه دارو هزار و ۱۰۰ دلار و در کشورهای اروپایی بالای ۵۰۰ دلار و در عراق ۶۰ دلار است. ما این حق را نداریم که بیماران را از داروی مورد نیازشان محروم کنیم چون سرانه مصرف دارو بالا میرود.

مدیر کل اداره نظارت و ارزیابی بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو در مورد صحبت‌ها مبنی بر فرار گمرکی گفت: وقتی ۱۸ سال پیش برای اینکه صنعت ماده اولیه رشد کند اجازه دادند تولید کنندگان بروند و به هر نحوی ماده اولیه تولید کنند و اگر آزمایشگاه کارخانه داروسازی ماده اولیه را تایید کرد کارخانه می‌تواند از آن ماده اولیه استفاده کند.

دکترعبدالهی اصل ادامه داد: ما چهار سال پیش جلوی این کار را گرفتیم زیرا نمی‌توانیم اجازه دهیم هر کس در هر بیغوله‌ای ماده اولیه تولید کند و در این میان برخی از این افراد ماده اولیه بی‌کیفیت از چین و هند وارد می‌کنند و بعد از یک واکنش شیمیایی ساده ماده اولیه را با ۲۶ درصد تعرفه به صنایع داروسازی می‌فروشند.

افرادی که ادعای عضویت در سندیکای مواد اولیه داروی دارند هیچ یک پروانه تولید ماده اولیه ندارند

مدیر کل اداره نظارت و ارزیابی بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو تصریح کرد: شرکت‌های داروسازی معتقدند اجبار به خرید مواد اولیه از این باصلاح تولیدکنندگان است که مردم را نسبت به کیفیت داروهای ایرانی بدبین کرده است.  

دکترعبدالهی اصل افزود: این اعضایی که ادعا می‌کنند عضو سندیکای تولید کنندگان ماده اولیه دارو هستند هیچ کدام پروانه تولید ماده اولیه ندارند و از چهار هزار ماده اولیه ثبت شده تنها ۲۰۰ مورد را تولید می‌کنند که ۸۰ مورد آن پروانه دارد.

وی نسبت به ۲ هزار میلیارد تومان فرار گمرکی اشاره کرد و گفت: گفتن این حرف‌ها بیشتر سیاسی و برای بدبین کردن مردم به دولت است وگرنه بازار دارویی ایران مگر چقدر است که ۲ هزار میلیارد فرار گمرکی شده باشد. کل مواد اولیه که در سال ۹۵ وارد کشور شده ۵۸۰ میلیون دلار است.

دکتر عبدالهی اصل اظهار کرد:‌ در مورد قیمت داروهای وارداتی بیماران صعب‌العلاج در حال حاضر یارانه مستقیم وجود ندارد و قیمتهای واقعی در بازار وجود دارد لذا برخی آمارهای فروش رشد نشان میدهند علی رغم اینکه قیمتها بعضا کاهش هم داشته اند.

وی افزود: به عنوان مثال داروی هرسپتین در گذشته قبل از دولت یازدهم ۸,۵ میلیون به فروش می‌رسید که قیمت آن به ۳.۵ میلیون رسیده و با کاهش قیمت بیماران و بیمه‌ها هر ۲ سود می‌برند و در داروهای عادی بیمه‌ها ۷۰ درصد قیمت دارو را پوشش می‌دهند.

 مدیر کل اداره نظارت و ارزیابی بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو در مورد آمارنامه دارویی و اینکه اسامی برخی شرکت‌های وارداتی به عنوان تولید کننده درج شده است، گفت:‌ این موضوع به این مربوط است که برخی داروهای وارداتی پس از مدتی تبدیل به تولید داخل می‌شوند به عنوان مثال داروی پلاویکس در گذشته وارداتی بود اما شرکت خارجی به تولید کننده اعتماد کرد و این دارو تحت لیسانس در کشور تولید می‌شود؛ افراد مدعی با تولید دارو تحت لیسانس مخالفند در صورتیکه این موضوع نشان از توسعه و رونق صنعت و انطباق بیشتر با WTO دارد.

انتهای پیام /