کد خبر : 14628 تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ ۱۴:۰۲

کارشناس مواد غذایی گروه روغن‌های خوراکی اداره نظارت بر فراورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو:

ایمنی فرآورده غذایی سرخ شده به کیفیت و مقاومت روغن بستگی دارد

کارشناس مواد غذایی گروه روغن‌های خوراکی اداره کل نظارت بر فراورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو در مورد عوامل ایمنی فرآورده غذایی سرخ شده در روغن و بهینه کردن شرایط تهیه غذاهای فست فود توضیحاتی را بیان نمود.مهندس وحیده شایگان، کارشناس مواد غذایی گروه روغن‌های خوراکی اداره کل نظارت بر فراورده‌های غذایی سازمان غذا و دارو در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سازمان غذا و دارو " ایفدانا "، در مورد عوامل ایمنی فرآورده غذایی سرخ شده در روغن و بهینه کردن شرایط تهیه غذاهای فست فود توضیحاتی را بیان نمود.

بهینه کردن شرائط تهیه غذاهای قست فود

وی گفت: امروزه یکی از مهمترین دغدغه خانواده ها ، تغییر سبک زندگی و نوع تغذیه نوجوانان و جوانان است بگونه ای که بسیاری از وعده های غذائی با صرف غذاهای رستورانی و فوری (Fast Foods))تأمین می شود. در دهه اخیر تعداد واحدهای تولید فرآورده های غذائی  که غذا را درحضور مشتری در روغن سرخ کردنی تهیه و عرضه می کنند ،بسیار زیاد شده است. سرعت  در تهیه و طعم و مزه و بعضا قیمت مناسب  اینگونه مواد غذائی از شاخص ها و مزیت های اصلی و مورد توجه مصرف کنندگان است لذا با توجه به گستردگی قشر مصرف کننده با قاطعیت می توان گفت سلامتی و ایمنی اینگونه فرآورده غذائی یک الزام است.

ایمنی فرآورده غذائی سرخ شده در روغن به عوامل زیر، بستگی دارد:

1-کیفیت و مقاومت و مناسب بودن روغن مورد استفاده  برای مصرف سرخ کردنی 

2- دفعات استفاده از روغن  در فرایر

3- دما و زمان سرخ کردن بدیهی است هر چقدر دما بالاتر و زمان سرخ کردن طولانی تر باشد ترکیبات شیمیائی حاصل از تجزیه شیمیائی و اکسیداتیو روغن مصرفی از جمله انواع رادیکال های آزاد ،پلیمرها،ترکیبات قطبی و... بیشتری در حین فرآیند تشکیل خواهد شد.

4-نوع و ماهیت ماده سرخ شونده

5- طراحی دستگاه سرخ کن یا فرایر که باید بگونه ای باشد که  ترکیبات زیانباری حاصل از تجزیه حرارتی را که بتدریج در طول عمل سرخ کردن تشکیل می شود ،خارج نماید.

انتهای پیام/