کد خبر : 13723 تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ ۰۹:۵۶

مدیر کل راهبری پایش و امور استانهای سازمان سازمان غذا و دارو :

اهم برنامه های نوروزی /نظارت و دسترسی مردم به کالاهای سلامت

مدیر کل راهبری پایش و امور استانهای سازمان سازمان غذا و دارو برنامه های نوروزی  ستاد و معاونت های غذا و داروی کشور را نظارت و دسترسی مردم به کالاهای سلامت عنوان کرد.مهندس عباس مهدیزاده مدیر کل راهبری پایش و امور استانهای  سازمان سازمان غذا و دارو در گفت و گو با ایفدانا، برنامه های نوروزی  ستاد و معاونتهای غذا و داروی کشور را نظارت و دسترسی مردم به کالاهای سلامت را تشریح کرد.

وی ادامه داد: با توجه به افزایش تقاضا برای خرید و مصرف فرآورده های سلامت محور در آستانه سال جدید و همچنین افزایش سفرهای نوروزی از اواخر اسفندماه سالجاری لغایت بیستم فروردین ماه96 در اجرای ماموریت های محوله ودر راستای تحقق اهداف حوزه سلامت براساس سیاست های کلان این سازمان و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منظور حفظ و ارتقاء ایمنی و سلامت غذا و دارو در سطح کشور برنامه ریزی شد.

مدیر کل راهبری پایش و امور استانهای  سازمان سازمان غذا و دارو بیان کرد:  با برنامه ریزی و هماهنگی های بعمل آمده با دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور مقررشد برای افزایش نظارت و ارزیابی بر نحوه تولید نگهداری، توزیع و عرضه فرآورده های سلامت محور و هماهنگی با ارگانهای ذیربط ونهادهای استانی مرتبط با موضوع معاونت های غذا ودارو سراسر کشور به منظور خدمت رسانی بیشتر در این ایام و آمادگی لازم برای امور پیش بینی نشده این ایام در حوزه غذا ودارو بر اساس محورهای ذیل برنامه کشیک ایام نوروزی معاونت های غذا ودارو سراسر کشور و ادارات کل سازمان تنظیم شود.

مهندس مهدی زاده اظهار کرد: استقرار کارشناسان به منظور ارائه خدمات اطلاع رسانی، دریافت، ثبت و پیگیری شکاسات و پیشنهادات 
و برای جلوگیری از بروز اختلال و رفع نیاز دارو و ملزومات مصرفی پزشکی مردم در تعطیلات نوروزی در استمرار خدمات شبانه روز دارویی در بیمارستانها و برقراری کشیک داروخانه های روزانه برای ایام تعطیل رسمی و خدمات شب در نقاط فاقد داروخانه شبانه روزی به تشخیص دانشگاه اهتمام و تمهیدات لازم بعمل آید.

وی همچنین متذکر شد: به منظور مقابله و پیگیری از توزیع و عرضه کالاهای قاچاق و تقلبی، فاسد و مضر بر سلامت مردم از جمله فرآورده های دارویی و مکمل ها،اقلام آرایشی و بهداشتی و ملزومات مصرفی پزشکی نسبت به بازدید میدانی از مراکز مجاز عرضه در داروخانه ها، بیمارستانها، مراکز عمده توزیع و عرضه کالاهای سلامت با زمان بنیادی مشخص در ایام تعطیلات نوروزی به ویژه تعطیلات رسمی اقدام کرده و تعداد بازرسی ها و گزارش اقدامات انجام شده به همراه تعداد و نوع اقلام به سازمان صورت گیرد.

این مقام مسئول تصریح کرد: ضمن رصد ثبت و پیگیری شکایات، اقدامات و رسیدگی مناسب در اسرع وقت بعمل آید.

مهندس مهدی زاده در ادامه گفت: هماهنگی و همکاری لازم را با معاونت های درمان، بهداشت، نهادهای استانی و ارگانهای ذیربط در راستای شناسایی واحدها و فعالیتهای غیرمجاز، تولید و عرضه کالاعای سلامت و فرآوده های غیرمجاز و قاچاق اقدام و ضمن کشف تخلف برخورد قانونی انجام و نتیجه را به سازمان ارسال شود.

وی افزود: برای کاهش تقاضای مصرف کنندگان و عدم استفاده از کالاهای غیرمجاز با توجه به هجوم تبلیغات گمراه کننده فضاهای مجازی برای افزایش آگاهب و اطلاع رسانی عمومی به مردم و مسافران نوروزی برنامه ریزی استانی بعمل آید.

مهندس مهدی زاده گفت: مشارکت معاونتهای غذا و دارو دستگاه های سلامت  و همچنین همکاری با ارگاهای اجتماعی مانند شهرداری، آموزش و پرورش، نیروی انتظامی، سازمان گردشگری صدا و سیمای استان و غیره صورت گیرد.

مدیر کل راهبری پایش و امور استانهای  سازمان سازمان غذا و دارو تاکید کرد:  تامین و توزیع اقلام دارویی و ملزومات پزشکی مورد نیاز مرکز دولتی مناسب با حجم مسافرین نوروزی برای جلوگیری از بروز کمبود دار و ملزومات مصرفی پزشکی توسط معانت های غذا ودارودانشگاه است.

مهندس مهدی زاده در پایان خاطرنشان کرد:  تهیه و توزیع بسته های آموزشی و اطلاع رسانی لازم بر اساس اولویت های سازمان  از جلسه نشانگرهای تغذیه ای رنگی صورت گیرد.

انتهای پیام/