کد خبر : 13718 تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ ۰۷:۵۲

یک کارشناس در آستانه خانه تکانی عید نوروز هشدار داد:

مسمومیت‌های ناشی از مواد شوینده را جدی بگیرید

کارشناس غذا و دارو نسبت به مسمومیت‌های ناشی از مواد شوینده و انتشارگازهای سمی در هنگام خانه‌تکانی هشدار دادبه گزارش ایفدانا - Ifdana، مهندس حسین عبدالعزیزی کارشناس غذا و دارو گفت: یکی از اتفاقات رایج سنت دیرین خانه‌تکانی در ایام پایانی سال که گاهی اوقات با حوادث ناگوار همراه می‌شود، مسمومیت‌های ناشی از استفاده همزمان از شوینده‌های اسیدی در محیط‌های بسته است که می‌توان از این جمله، به استفاده از جوهرنمک و سفیدکننده‌ها در نظافت محیط‌های دربسته و کوچک مانند حمام و سرویس‌های بهداشتی اشاره کرد.

وی افزود: مهم‌ترین عامل بروز آسیب‌های تنفسی، به کارگیری مواد شوینده و جرم‌گیرها در غلظت بالا و نیز استفاده از آب داغ حین شست‌وشو است که تبخیر این مواد را افزایش می‌دهد. استفاده مدام از مواد شوینده و پاک‌کننده‌ها از جمله جرم‌گیرها و مواد سفیدکننده، سوزش دائم چشم، آلرژی و حتی احتمال بروز سرطان را در زنان خانه‌دار افزایش می‌دهد.

عبدالعزیزی تصریح کرد: استفاده از ماسک هنگام مصرف شوینده‌های شیمیایی، وجود هواکش، بازگذاشتن پنجره‌ها و خارج شدن از محل حمام یا سرویس بهداشتی بعد از ریختن موادشوینده به مدت 20 - 10 دقیقه و مراجعه مجدد جهت شست‌وشو می‌تواند تا حد زیادی از بروز عوارض جلوگیری کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از آنجا که بیشتر مواد شوینده از PH استاندارد برخوردار نیستند و  موجب تحریکات پوستی می‌شوند، باید هنگام استفاده از این مواد از دستکش استفاده کرد. افرادی که پوست حساس دارند، باید ابتدا یک دستکش نخی و سپس روی آن یک دستکش پلاستیکی به دست کنند.

انتهای پیام/