کد خبر : 13592 تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ ۱۱:۵۵

معاون غذا و دارو فسا عنوان کرد:

شامپو و اجزای تشکیل دهنده آن

در صورتي كه پس از استفاده از يك نوع شامپو متوجه ريزش مو، تغيير رنگ  يا چرب و خشك شدن موهايتان شديد فورا شامپو را عوض كرده و از پزشك يا داروساز راهنمايي بخواهيد. به گزارش ایفدانا، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكي فسا درخصوص شامپو و اجزاي تشكيل دهنده آن گفت: شامپو يكي از متداول ترين لوازم آرايشي مورد استفاده براي سر بوده كه استفاده از آن در تمام سنين رايج است. عامل پاك كننده، عامل تقويت كننده كف، عامل حالت دهنده مو، عامل نگهدارنده، عامل صدفي كننده، عامل غليظ كننده از مواد تشكيل دهنده شامپو مي باشند. يك ماده شيميايي كه در اكثر شامپوها يافت مي شود سديم لوريل اتر سولفات نام دارد. يكي از دلايل مهم حساسيت هاي پوستي و ريزش مو كيفيت سديم لوريل اتر سولفات مصرفي در شامپو می باشد. حال اگر اين ماده داراي ناخالصي هاي بيش از حد استاندارد جهاني باشد موجب خارش سر، ريزش مو و تحريكات پوستي مي شود و حتی ممکن است باعث سرطان نيز گردد.

دكتر صفورا محبي در پاسخ به اين سوال كه فرق بين شامپو بچه با شامپو مخصوص بزرگسالان در چيست بیان داشت: با توجه به اينكه پوست و موي اطفال حساس است، شامپوهاي بچه طوري فرموله شده كه خاصيت برندگي كمتري داشته باشند و پاك كننده ها يا سورفكتانت هايي به شامپو بچه اضافه مي كنند كه دارای PH خنثي و ملايم تر باشد به طوري كه چشم های كودكان را نسوزاند، حتي مواد افزودني، نرم كننده و ويتامينه را هم به شامپو بچه اضافه نمي كنند. لذا براي كودكان از شامپوي مخصوص استفاده نمائيد.

دكتر محبي در مورد انواع شامپوها افزود: شامپوها بر اساس نوع مو به چرب، معمولي، خشك تقسيم مي شوند. برخي از شامپوها نيز ساختار متفاوت و كاربردهاي بخصوصی دارند. مثل شامپوهايي كه جنبه دارويي و طبي دارند كه بايد طبق دستور پزشك مصرف شوند. هميشه بايد به ياد داشت كه موقع خريد حتما به تاريخ انقضا و توليد شامپوها توجه شود. در صورتي كه پس از استفاده از يك نوع شامپو متوجه ريزش مو، تغيير رنگ مو يا چرب و خشك شدن موهايتان شديد فورا شامپو را عوض كرده و از پزشك يا داروساز راهنمايي بخواهيد. شامپويي كه دوفاز شده و رنگ و بوي نامطبوع دارد و يا در ته بسته شامپو رسوب ديده می شود غير قابل استفاده می باشد. هرگز به ظرف شامپوي خود آب اضافه نكنيد اين كار سبب عوارضي همچون بيماري هاي قارچي بر روي پوست سر مصرف كننده مي شود و نه تنها راهي براي صرفه جويي نيست بلكه هزينه هاي درماني سنگيني را براي مصرف كننده در پي دارد.

در خاتمه دكتر محبي به مصرف كنندگان فرآورده هاي آرايشي و بهداشتي چند توصيه كرد: 1) داروخانه مكان مناسبي براي خريد لوازم آرايشي و بهداشتي است.2) در هنگام خريد لوازم آرايشي و بهداشتي بايد دقت كنيد كه كالاي داخلي داراي پروانه ساخت معتبر و كالاي خارجي داراي برچسب كنترل اصالت و سلامت كالا باشد. 3) استفاده مشترك افراد از لوازم آرايشي و بهداشتي علاوه بر آلودگي فرآورده باعث انتقال عوامل ميكروبي و قارچي از فردي به فرد ديگر مي شود و لذا بايد از استفاده مشترك اين لوازم جدا خودداري نمود. 4) مواد شيميايي متعدد به ويژه فلزات سنگين به كار رفته در ساخت مواد آرايشي در درازمدت باعث آسيب جدي به پوست مي شود.5) عفونت هاي چشمي و آسيب هاي پوستي تنها بخشي از عوارض گسترده لوازم آرايشي و بهداشتي قاچاق و غير مجاز مي باشد.6) مواد غير مجازي كه در لوازم آرايشي و بهداشتي تقلبي و غير مجاز استفاده مي شوند مي توانند بسيار خطرناك و سرطان زا و گاهي كشنده باشند. اغلب آن ها از مواد سمي و يا تاريخ گذشته استفاده مي كنند.