کد خبر : 13341 تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ ۱۴:۱۴

توسط معاونت غذا و داروی لرستان برگزار شد

کارگاه مصرف منطقی دارو با موضوع مقاومت به آنتی بیوتیک بر گزار شد

کارگاه مصرف منطقی دارو با موضوع مقاومت به آنتی بیوتیک بر گزار شد

 به گزارش ایفدانا - Ifdana به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و داروی لرستان ،

کارگاه مصرف منطقی دارو با موضوع مقاومت به آنتی بیوتیک بر گزار شد


کارگاه آموزشی تجویز منطقی دارو در سالن رازی معاونت غذا و داروی خرم آباد برگزار شد.
در این کارگاه که با هماهنگی واحد تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو برگذار شد، مربیان داوطلبین سلامت معاونت بهداشتی حضور داشتند.
 دکتر سپهوند معاون غذا و دارو  در حاشیه این کارگاه گفت: واحد تحقیق و توسعه با هدف مصرف صحیح داروها و فرهنگ سازی و آموزش به آحاد جامعه از طریق مربیان بهداشت و داوطلبین سلامت این کار گاه برگزار شده است.
دکتر جفرسته ازکارشناسان واحد داروئی ، به عنوان مدرس این کارگاه مطالبی را در مورد آنتی بیوتیک ارائه دادند.
جفرسته در این کارگاه یک روزه در برای آنتی بیوتیک ها  گفت : آنتی بیوتیک داروهایی هستند که عفونتهای ایجاد شده به وسیله باکتری ها از بین می برند..
وی اشکال آنتی بیوتیک ، علل مقاومت آنتی بیوتیک ، مکانیسم عمل آنتی بیوتیک ، مقاومت میکروبی ،عواقب بی تاثیر شدن آنتی بیوتیک و دلایل بی رویه آنتی بیوتیک را ارائه دادند.
فاطمه شورمیج  کارشناس تجهیزات پزشکی  در این کارگاه نکاتی برای استفاده بهتر از گلوکومتر ،دستگاه های فشارسنج ،کنترل اصالت فرآورده های سلامت محور ( دارو، مکمل های غذایی ، تجهیزات و ملزومات پزشکی ، فرآورده های غذایی و آرایشی و بهداشتی ) طرح کنترل اصالت و رهگیری و ردیابی ارائه نمود.
دکتر فرید باقری مدیر اداره نظارت بر امور دارویی معاونت غذا و دارو در این کارگاه به موضوع عوارض مصرف نادرست مکمل ها اشاره کرد و افزود: عقیم شدن و نازایی برای پسران و دختران در آینده، سکته های قلبی و مغزی و به طور کلی مرگ ناگهانی، نارسایی کبدی و کلیوی غیر قابل برگشت، کوتاهی قد، ناراحتی های عضلانی و عصبی، اسپاسم ها و گرفتگی عضلانی از جمله عوارض مصرف نادرست مکمل ها و داروها می باشد و باید دوباره تاکید کرد که فقط پزشک، متخصص تغذیه و متخصص طب ورزشی صلاحیت تجویز دارو و مکمل را دارد.
وی افزود : مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها به علت نوع تاثیر دارویی، بدترین داروهایی هستند که به این شیوه مصرف می شوند چرا که در صورت عدم نیاز بدن این داروها مانند سم عمل می کنند و میکروب بدن را نسبت به داروها مقاوم می کنند و در صورت ایجاد عفونت در درمان بیماری موثر نخواهند بود.