کد خبر : 12737 تاریخ انتشار : شنبه ۰۴ دی ۱۳۹۵ ۰۷:۵۲

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی کاهش سموم سازمان غدا و دارو:

داروهای مغز و اعصاب، بیشترین مسمومیت در کشور!

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی کاهش سموم سازمان غدا و دارو، گفت: داروهای مغز و اعصاب و از میان آنها داروهای ضد افسردگی بیشترین تعداد مسمومیت دارویی را به خود اختصاص می دهند. دکتر یسنا بهمنش دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی کاهش سموم سازمان غدا و دارو در گفت و گو با خبرنگار ایفدانا، اظهار کرد: از آنجا که آمار دقیق مسمومیت با تک تک داروها در دست نیست،  بطور متقن نیز نمی توانیم اعلام کنیم که بیشترین مسمومیت دارویی مربوط به چه دارویی است، لذا علی رغم انچه برخی می گویند، تائید نمی کنیم که  بیشترین مسمومیت ‌های دارویی کشور مربوط به شربت متادون است. اما ناموثق بودن مطلب فوق چیزی از اهمیت دقت به مسمومیت با متادون نمی کاهد.

وی افزود: بطور کلی دسته داروهای مغز و اعصاب و از میان آنها داروهای ضد افسردگی بیشترین تعداد مسمومیت دارویی را به خود اختصاص می دهند.

دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی کاهش سموم سازمان غدا و دارو، تاکید کرد: متادون به عنوان یک دارو از این نظر دارای اهمیت است که اولا با مقادیر کم آن مسمومیت شدید و حتی مرگ در کودکان رخ می دهد.

دکتر بهمنش اظهار کرد: متادون دارویی است که در داروخانه ها موجود نیست و  برای ترک اعتیاد به معتادان تحت درمان و آن هم در مراکزMMT می دهند تا به منزل ببرند و این افراد اغلب برای پنهان کردن روند درمانشان، شربت متادون را با نوشیدنی مخلوط کرده و یا در بطری های  نوشیدنی نگه داری و در یخچال می گذارند و این کار احتمال مسمومیت بستگان ایشان را افزایش می دهد.

وی گفت: در اغلب مراکز ترک اعتیاد،به این نکته توجه نمی کنند که شربت متادون را داخل ظرف با درب مقاوم به کودک تحویل نمایند و این سه عامل مسمومیت با شربت متادون را محتمل می نماید.

این مقام مسئول بیان کرد: به همین دلیل توصیه های مورد نظر ما همواره بر این است که شربت متادون در ظرف با درب مقاوم و دور از دسترس کودکان و در قفسه های بالا و غیر قابل دسترسی کودک نگهداری شود.

دکتربهمنش در ادامه متذکر شد: شربت متادون را نباید در بطری نوشیدنی ها مانند نوشابه قرار داد واغلب داروها و منجمله شربت متادون نیازی به نگهداری در یخچال ندارند و به طور کلی یخچال به هیچ عنوان مکان مناسبی برای نگهداری دارو نمی باشد.

انتهای پیام/